Versele laga Crispy Snack 650g, Fibrer (650 g)
Godbitar
39 kr 44 kr -11%
(60 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För kaniner, marsvin, chinchillor & degus
- Med lusern, grönsaker & morötter
- Rik på fibrer
Beskrivning
Crispy Snack Fibres från Versele Laga är ett otroligt gott och fiberrikt snack med lusern, smakrika grönsaker och krispiga morötter. Den varierade blandningen passar kaniner, marsvin, chinchillor och degus.
Utfodringsrekommendation:
Ge upp till 25 % av djurens dagliga behov.
Observera: Snackset är inte lämpligt för djur som används för livsmedelsproduktion.
| Artikelnr.: | VRL-113283 |
|---|---|
| Innehåll: | 650 g |
| EAN: | 5410340617359 |
| Tillverkarnr.: | 113283 |
| Varumärken: | Versele laga |
| : | Dvärgkanin, Marsvin, Hamster, Färgmus, Råtta, Gerbil, Degu, Chinchilla |
| Foderdeklaration: | Kompletteringsfoder |
Ingredienser
Sammansättning
Weizenfutter, Dinkelspelzen, vete, Luzerne, Vetefodermjöl, Bruten majs, Luzerneproteinkonzentrat, Weizenkleberfutter, Sonnenblumen-Extraktionsschrot, Leinsamen, Brucherbsen, havreskal, Calcium-Magnesium-Carbonat, sojabönskal, Mais, Natriumchlorid, raffiniertes Kokosöl, Fructo-Oligosaccharide, Monokalciumfosfat, Sojabohnen getoastet, Karotten getrocknet, vitlök, Oregano, Thymian, Majoran, Sojamjöl, Mynta, Kurkuma
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Råprotein | 13 % |
| råfiber | 13,5 % |
| Rohfett | 3,5 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 7 % |
| Calcium | 0,9 % |
| Phosphor | 0,5 % |
| Natrium | 0,2 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 3.300 IE |
| Vitamin D3 | 400 IE |
| Vitamin E (all rac-alpha-Tocopherylacetat) | 26 IE |
| Eisensulfat Monohydrat | 33 mg |
| Kupfer-II-sulfat Pentahydrat | 3 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 23 mg |
| Mangan-II-Oxid | 25 mg |
| Jod (Calciumjodat, wasserfrei) | 0,7 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,1 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| E321 BHT (E321) | 3 mg |
| Propylgallat (E310) | 2 mg |
| Sepiolith (E562) | 3 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | Versele-Laga, Kapellestraat 70, 9800, Deinze, Belgien, www.versele-laga.com/de/de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Versele laga Crispy Snack 650g
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering