Versele laga Crispy Snack Popcorn, 10 kg
Godbitar
287 kr
(29 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För kaniner & gnagare
- Med grönsaksbitar
- Med krispiga flingor
- Innehåller puffat spannmål
Beskrivning
Med Snack Popcorn får dina kaniner och gnagare ett smakrikt tillskott i vardagen. De läckra "popcorn"-bitarna är ett varierat snack med smakrika grönsaksbitar, krispiga flingor och puffat spannmål. För små finsmakare.
Utfodringsrekommendation:
Ge upp till 25 % av djurens dagliga behov.
Observera: Snackset är inte lämpligt för djur som används för livsmedelsproduktion.
| Artikelnr.: | VRL-113380 |
|---|---|
| Innehåll: | 10 kg |
| EAN: | 5410340610510 |
| Tillverkarnr.: | 113380 |
| Varumärken: | Versele laga |
| : | Dvärgkanin, Marsvin, Hamster, Råtta, Gerbil |
| Foderdeklaration: | Kompletteringsfoder |
Ingredienser
Sammansättning
18 % expandierter Mais, johnnesbrödskrot, majsflingor, vete, Weizenfutter, expanderat vete, Sonnenblumensaat, Dinkelspelzen, Luzerne, Vetefodermjöl, Bruten majs, ärtflingor, sojabönskal, Luzerneproteinkonzentrat, Weizenkleberfutter, Leinsamen, Calcium-Magnesium-Carbonat, Natriumchlorid, Sojabohnen getoastet, raffiniertes Kokosöl, Fructo-Oligosaccharide, Sojamjöl, Karotten getrocknet, Monokalciumfosfat, Brucherbsen, Kurkuma
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Råprotein | 9,5 % |
| råfiber | 7 % |
| Rohfett | 3,5 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 3,5 % |
| Calcium | 0,4 % |
| Phosphor | 0,3 % |
| Natrium | 0,07 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 500 IE |
| Vitamin D3 | 60 IE |
| Vitamin E (all rac-alpha-Tocopherylacetat) | 4 IE |
| Eisensulfat Monohydrat | 5 mg |
| Kupfer-II-sulfat Pentahydrat | 0,5 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 3,5 mg |
| Mangan-II-Oxid | 3,8 mg |
| Jod (Calciumjodat, wasserfrei) | 0,1 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,01 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| E321 BHT (E321) | 0,5 mg |
| Propylgallat (E310) | 0,3 mg |
| Sepiolith (E562) | 0,5 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | Versele-Laga, Kapellestraat 70, 9800, Deinze, Belgien, www.versele-laga.com/de/de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Versele laga Crispy Snack Popcorn
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering