Versele laga Grit+ Mineraler, 1,50 kg
Matsmältningsstöd för fjäderfä
44 kr
(29 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För bättre matsmältning
- Rik på viktiga vitaminer & mineraler
- För bildning av starka äggskal
- Med träkol
Beskrivning
Grit har en mycket viktig roll i utfodringen av fjäderfä. Det består av små stenar som hjälper till att mala ner frön i fåglarnas muskelmage och därmed stödjer matsmältningen.
Country Grit+ är särskilt anpassat efter fjäderfäns behov och består av magsten, ostronskal, havsmusslor, rödsten och vitaminkorn som bidrar till ett bättre näringsupptag. Ostronskalen och musslorna är rika på mineraler som främjar bildningen av starka äggskal och en stabil benstomme. Griten är berikad med kol som kan bidra till att motverka olika matsmältningsproblem.
Tillsatta vitaminer och spårämnen bidrar till att hålla fjäderfäet i god form.
Användningsrekommendation:
Det rekommenderas att erbjuda Grit+ året runt i en separat foderskål. Byt ut det regelbundet, gärna dagligen, mot färsk grit.
| Artikelnr.: | VRL-113485 |
|---|---|
| Innehåll: | 1,50 kg |
| EAN: | 5410340512180 |
| Tillverkarnr.: | 113485 |
| Varumärken: | Versele laga |
| Foderdeklaration: | Kompletteringsfoder |
| : | 1,2 - 5 kg |
| : | Adult, Junior, Senior |
Ingredienser
Sammansättning
Kolsyrad skalkalksten, Geflügelgrit, Rotstein, Mais, vete, Weizenkleberfutter, Weizenkleie, Holzkohle, Kokosnussöl, Luzerneproteinkonzentrat, Vetefodermjöl, Sonnenblumen-Extraktionsschrot, Calciumcarbonat, Örter, Natriumchlorid
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Råprotein | 1 % |
| Rohfett | 0,5 % |
| Rohasche | 89,5 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| råfiber | 0,5 % |
| Methionin | 0,02 % |
| Lysin | 0,04 % |
| Phosphor | 0,06 % |
| Calcium | 16 % |
| Natrium | 0,22 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 7.600 IE |
| Vitamin D3 | 1.900 IE |
| Vitamin E (all rac-alpha-Tocopherylacetat) | 23 mg |
| Eisensulfat Monohydrat | 23 mg |
| Jod (Calciumjodat, wasserfrei) | 1,5 mg |
| Kupfer-II-sulfat Pentahydrat | 7 mg |
| Mangan-II-Oxid | 57 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 53 mg |
| selen (gecoatetes Natriumselenit-Granulat) | 0,2 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| E321 BHT | 7,6 mg |
| E310 Propylgallat | 3,8 mg |
| E562 Sepiolith | 8 mg |
| 1m558i Bentonit | 1.520 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | Versele-Laga, Kapellestraat 70, 9800, Deinze, Belgien, www.versele-laga.com/de/de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Versele laga Grit+ Mineraler
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering