Whiskas Multipack 24x85g Fågelurval 7+, 2.040 g
Våtfoder för katter
136 kr
(67 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För katter från 7 år
- Med vitaminer & mineraler
- Stärker naturliga försvar
- För starka muskler
- Utan konstgjorda tillsatser
Beskrivning
Whiskas Portionspåsar i Sås är ett smakrikt våtfoder med möra köttbitar i en läcker sås. Fodret är perfekt anpassat för vuxna katter och ger din fyrbenta gourmet alla viktiga näringsämnen, vitaminer och mineraler i en välbalanserad sammansättning.
► Zink bidrar till en välvårdad päls och frisk hud.
► Vitamin C stärker kroppens naturliga försvar.
► Högkvalitativa proteiner från både animaliskt och vegetabiliskt ursprung hjälper till att bygga stark muskulatur.
Fodret är fritt från konstgjorda smakämnen, färgämnen och konserveringsmedel.
Förpackningen innehåller 24 portionspåsar à 85 g med smakerna kyckling, anka, fågel och kalkon.
Utfodringsrekommendation per dag:
- 3 kg kroppsvikt: 3–3,5 portionspåsar
- 4 kg kroppsvikt: 3,5–4 portionspåsar
- 5 kg kroppsvikt: 4–4,5 portionspåsar
Tips: En portionspåse (85 g) kan ersättas med 16 g torrfoder.
| Artikelnr.: | WHI-449304 |
|---|---|
| Innehåll: | 2.040 g |
| EAN: | 3065890155961 |
| Tillverkarnr.: | 449304 |
| Varumärken: | Whiskas |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från konserveringsmedel, Fri från konstgjorda färgämnen, Fri från konstgjorda aromer |
| : | Upp till 85 g |
| : | Adult |
Ingredienser
Kött och animaliska biprodukter[1], Getreide, pflanzliche Nebenerzeugnisse, Mineraler, Zucker
- 34%, u.a. 4% Huhn im Häppchen
Kött och animaliska biprodukter[1], Getreide, pflanzliche Nebenerzeugnisse, Mineraler, Zucker
- 34%, u.a. 4% Ente im Häppchen
Kött och animaliska biprodukter[1], Getreide, pflanzliche Nebenerzeugnisse, Mineraler, Zucker
- 34%, u.a. 4% Geflügel im Häppchen
Kött och animaliska biprodukter[1], Getreide, pflanzliche Nebenerzeugnisse, Mineraler, Zucker
- 34%, u.a. 4% Truthahn im Häppchen
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Protein | 7,3 % |
| Rohprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 4 % |
| oorganiskt ämne | 1,6 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| råfiber | 0,25 % |
| Rohasche | 0 % |
| Fuktighet | 84,5 % |
Tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin C | 702 mg |
| Vitamin D3 | 200 IE |
| Taurin | 620 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat-Pentahydrat) | 1,2 mg |
| Jod (Calciumjodat wasserfrei) | 0,22 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat-Monohydrat) | 11,2 mg |
| Mangan (Mangan-II-sulfat, Monohydrat) | 2,2 mg |
| Zink (Zinksulfat Monohydrat) | 16,2 mg |
| Aromen |
Juridisk information
| Tillverkare: | MARS Austria, Handelskai 92, 1200, Wien, Österrike, www.mars.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Whiskas Multipack 24x85g Fågelurval 7+
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering