Whiskas Torrfoder med Kyckling 1+, 950 g
Helfoder för katter
48 kr 60 kr -20%
(51 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För katter från 1 år
- Balanserat & gott
- Krispig utsida
- Läcker fyllning
- Slipande effekt på tänderna
- Stärker synen
- Främjar friska urinvägar
Beskrivning
Högkvalitativt och balanserat torrfoder för vuxna katter från 1 års ålder. Detta smakrika foder är speciellt framtaget för att möta din katts näringsbehov och innehåller vitaminer och mineraler i en optimal sammansättning. De krispiga foderkuddarna har ett knaprigt skal och en mjuk, smakrik fyllning som din katt kommer älska.
När katten tuggar på bitarna uppstår en lätt slipande effekt som bidrar till god tandhälsa. Innehållet av vitamin A stärker synen och fodret stödjer även urinvägarnas funktion.
Utfodringsrekommendation per dag:
För en balanserad kost kan du kombinera torr- och våtfoder.
Endast torrfoder:
- 3 kg kroppsvikt: 45 g torrfoder
- 4 kg kroppsvikt: 55 g torrfoder
- 5 kg kroppsvikt: 65 g torrfoder
Våtfoder + torrfoder:
- 3 kg kroppsvikt: 1 ½ portionspåse + 15 g torrfoder
- 4 kg kroppsvikt: 2 portionspåsar + 15 g torrfoder
- 5 kg kroppsvikt: 2 portionspåsar + 25 g torrfoder
Observera: Om din katt har tendens att gå upp i vikt, minska fodermängden enligt rekommendation.
| Artikelnr.: | WHI-433365 |
|---|---|
| Innehåll: | 950 g |
| EAN: | 5900951296611 |
| Tillverkarnr.: | 433365 |
| Varumärken: | Whiskas |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | 800 - 1200 g, 1,2 - 5 kg |
| : | Adult |
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 100 g |
|---|---|
| Råprotein | 30 % |
| Råoljor och fetter | 11,5 % |
| oorganiskt ämne | 9,1 % |
| råfiber | 2 % |
| Rohasche | 0 % |
| Calcium | 1,4 % |
| Phosphor | 0,96 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin D3 | 679 IE |
| Vitamin E | 85 mg |
| Taurin | 1.090 mg |
| Kopparsulfat pentahydrat | 5 mg |
| kaliumjodid | 1,3 mg |
| Järnsulfat monohydrat | 10,1 mg |
| Mangan som mangan(II)sulfat, monohydrat | 23,4 mg |
| Natriumselenit | 0,06 mg |
| Zink i form av zinksulfat monohydrat | 68,1 mg |
Sammansättning
Getreide, Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse (4 % kyckling[1]), Öle und Fette, pflanzliche Nebenerzeugnisse (2 % getrocknete Rübenschnitzel), Mineralstoffe, pflanzliche Eiweißextrakte, Jäst, Gemüse (0,5 % getrocknete Karotten[2], 1 % getrocknete Erbsen[2]), Zucker
- macht 70% des Produkts aus
- macht 8% des Produkts aus
Juridisk information
| Tillverkare: | MARS Austria, Handelskai 92, 1200, Wien, Österrike, www.mars.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Whiskas Torrfoder med Kyckling 1+
2 kundrecensioner i alla språk
| 5 stjärnor | | 4 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
4 recensioner
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 2 recensioner tillgängliga på andra språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering