Whiskas Torrfoder med Kyckling 7+, 950 g
Torrfoder för katter
48 kr 60 kr -20%
(51 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För äldre katter från 7 år
- Med kyckling
- Krispig utsida
- Mjuk fyllning
- Innehåller taurin & vitamin E
- Bra för hjärta & urinvägar
- Stärker immunförsvaret
Beskrivning
Detta smakrika torrfoder från Whiskas är anpassat för äldre katter från 7 års ålder. De goda foderbitarna har ett krispigt skal och en mjuk fyllning med kycklingsmak - en viktig kombination även för kräsna seniorer. Fodret innehåller en balanserad mix av vitaminer och mineraler, och ger din katt energi och vitalitet långt upp i åren. Den kontrollerade mineralhalten bidrar till friska urinvägar.
Fodret är berikat med taurin - en essentiell aminosyra som katten inte själv kan producera i tillräckliga mängder. Taurin är viktig för ett starkt hjärta och god syn. Fodret innehåller även extra E-vitamin, som stärker immunförsvaret och kroppens naturliga skydd.
Utfodringsrekommendation per dag:
För en komplett måltid kan du kombinera torr- och våtfoder.
Endast torrfoder:
- 3 kg kroppsvikt: 45 g torrfoder
- 4 kg kroppsvikt: 55 g torrfoder
- 5 kg kroppsvikt: 65 g torrfoder
Våtfoder + torrfoder:
- 3 kg kroppsvikt: 1 ½ portionspåse + 15 g torrfoder
- 4 kg kroppsvikt: 2 portionspåsar + 15 g torrfoder
- 5 kg kroppsvikt: 2 portionspåsar + 20 g torrfoder
Observera: Om din katt har övervikt, bör du justera mängden foder enligt behov.
| Artikelnr.: | WHI-433374 |
|---|---|
| Innehåll: | 950 g |
| EAN: | 5900951296673 |
| Tillverkarnr.: | 433374 |
| Varumärken: | Whiskas |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | 800 - 1200 g, 1,2 - 5 kg |
| : | Senior |
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 100 g |
|---|---|
| Råprotein | 30 % |
| Råoljor och fetter | 11,5 % |
| oorganiskt ämne | 9 % |
| råfiber | 2,2 % |
| Rohasche | 0 % |
| Calcium | 1,4 % |
| Phosphor | 0,97 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin B1 | 8,7 mg |
| Vitamin B2 | 15 mg |
| Vitamin B6 | 3,9 mg |
| Vitamin D3 | 586 IE |
| Vitamin E | 85,2 mg |
| Taurin | 1.090 mg |
| Kopparsulfat pentahydrat | 5 mg |
| kaliumjodid | 1,3 mg |
| Järnsulfat monohydrat | 10,1 mg |
| Mangan som mangan(II)sulfat, monohydrat | 25,6 mg |
| Natriumselenit | 0,06 mg |
| Zink i form av zinksulfat monohydrat | 74,4 mg |
Sammansättning
Juridisk information
| Tillverkare: | MARS Austria, Handelskai 92, 1200, Wien, Österrike, www.mars.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Whiskas Torrfoder med Kyckling 7+
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering