Whiskas Torrfoder med Tonfisk 1+, 3,80 kg
Helfoder för katter
182 kr
(48 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För katter från 1 år
- Balanserat & gott
- Krispig utsida
- Läcker fyllning
- Slipande effekt på tänderna
- Stärker synen
- Främjar friska urinvägar
Beskrivning
Högkvalitativt och balanserat torrfoder för vuxna katter från 1 års ålder. Detta välsmakande foder är särskilt anpassat för att tillgodose din katts behov och innehåller vitaminer och mineraler i en optimal sammansättning. De krispiga foderkuddarna har ett knaprigt skal och en mjuk, smakrik fyllning – en riktig favorit för finsmakare!
När katten tuggar på bitarna uppstår en lätt slipande effekt som hjälper till att hålla tänderna rena. Vitamin A bidrar till god syn, och fodret stödjer även hälsan i urinvägarna.
Utfodringsrekommendation per dag:
För en komplett måltid kan du kombinera torr- och våtfoder.
Endast torrfoder:
- 3 kg kroppsvikt: 45 g torrfoder
- 4 kg kroppsvikt: 55 g torrfoder
- 5 kg kroppsvikt: 65 g torrfoder
Torrfoder + våtfoder:
- 3 kg kroppsvikt: 1 ½ portionspåse + 15 g torrfoder
- 4 kg kroppsvikt: 2 portionspåsar + 15 g torrfoder
- 5 kg kroppsvikt: 2 portionspåsar + 25 g torrfoder
Observera: Om din katt tenderar att lägga på sig, minska fodermängden enligt behov.
| Artikelnr.: | WHI-325944 |
|---|---|
| Innehåll: | 3,80 kg |
| EAN: | 5900951258749 |
| Tillverkarnr.: | 325944 |
| Varumärken: | Whiskas |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | 800 - 1200 g, 1,2 - 5 kg |
| : | Adult |
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 100 g |
|---|---|
| Råprotein | 30 % |
| Råoljor och fetter | 11,5 % |
| oorganiskt ämne | 8,8 % |
| råfiber | 2 % |
| Rohasche | 0 % |
| Calcium | 1,4 % |
| Phosphor | 0,99 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin D3 | 773 IE |
| Vitamin E | 84,9 mg |
| Taurin | 1.190 mg |
| Kopparsulfat pentahydrat | 5,3 mg |
| kaliumjodid | 1,3 mg |
| Järnsulfat monohydrat | 10 mg |
| Mangan som mangan(II)sulfat, monohydrat | 23,4 mg |
| Natriumselenit | 0,08 mg |
| Zink i form av zinksulfat monohydrat | 68,1 mg |
Sammansättning
Getreide, Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse, Öle und Fette, pflanzliche Nebenerzeugnisse (2 % getrocknete Rübenschnitzel), Mineralstoffe, Fisch und Fischnebenerzeugnisse (4 % Thunfisch[1]), pflanzliche Eiweißextrakte, Jäst, Gemüse (0,5 % getrocknete Karotten[2], 1 % getrocknete Erbsen[2]), Zucker
- macht 70% des Produkts aus
- macht 8% des Produkts aus
Juridisk information
| Tillverkare: | MARS Austria, Handelskai 92, 1200, Wien, Österrike, www.mars.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Whiskas Torrfoder med Tonfisk 1+
1 kundrecension i alla språk
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering