Whiskas Torrfoder med Tonfisk 1+, 950 g
Torrfoder för katter
60 kr
(63 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För katter från 1 år
- Krispig utsida
- Läcker fyllning
- Stärker synen
- Främjar friska urinvägar
Beskrivning
Detta högkvalitativa och balanserade torrfoder är perfekt för vuxna kattgurméer från 1 års ålder. Den välsmakande recepturen är utformad för att möta behoven hos hungriga sällskapskatter och innehåller vitaminer och mineraler i optimala proportioner. De krispiga foderkuddarna har ett knaprigt yttre och en mjuk, smakrik fyllning - oemotståndligt gott!
Den slipande effekten vid tuggning bidrar till att hålla tänderna rena. Vitamin A stärker synen, medan zink bidrar till en frisk hud och glänsande päls. Den balanserade mineralhalten stödjer hälsan i de nedre urinvägarna. För ett långt och bekymmersfritt kattliv!
Utfodringsrekommendation per dag:
- 3 kg kroppsvikt: 45–50 g torrfoder
- 4 kg kroppsvikt: 55–65 g torrfoder
- 5 kg kroppsvikt: 65–75 g torrfoder
Tips: 15 g torrfoder kan ersättas med 1 portionspåse (85 g) Whiskas våtfoder.
| Artikelnr.: | WHI-449272 |
|---|---|
| Innehåll: | 950 g |
| EAN: | 5900951305511 |
| Tillverkarnr.: | 449272 |
| Varumärken: | Whiskas |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från konserveringsmedel, Fri från konstgjorda färgämnen, Fri från konstgjorda aromer, Mineralrik, Krispig |
| : | Junior |
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 100 g |
|---|---|
| Råprotein | 30 % |
| Råoljor och fetter | 11,5 % |
| oorganiskt ämne | 8,8 % |
| råfiber | 2 % |
| Rohasche | 0 % |
| Calcium | 1,4 % |
| Phosphor | 0,99 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin D3 | 773 IE |
| Vitamin E | 84,9 mg |
| Taurin | 1.190 mg |
| Kopparsulfat pentahydrat | 5,3 mg |
| kaliumjodid | 1,3 mg |
| Järnsulfat monohydrat | 10 mg |
| Mangan som mangan(II)sulfat, monohydrat | 23,4 mg |
| Natriumselenit | 0,08 mg |
| Zink i form av zinksulfat monohydrat | 68,1 mg |
Sammansättning
Getreide, Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse, Öle und Fette, pflanzliche Nebenerzeugnisse (2 % getrocknete Rübenschnitzel), Mineralstoffe, Fisch und Fischnebenerzeugnisse (4 % Thunfisch[1]), pflanzliche Eiweißextrakte, Jäst, Gemüse (0,5 % getrocknete Karotten[2], 1 % getrocknete Erbsen[2]), Zucker
- macht 70% des Produkts aus
- macht 8% des Produkts aus
Juridisk information
| Tillverkare: | MARS Austria, Handelskai 92, 1200, Wien, Österrike, www.mars.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Whiskas Torrfoder med Tonfisk 1+
1 kundrecension i alla språk
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering