WOW Junior Fågel Torrfoder, 6 kg

Spannmålsfritt torrfoder med mycket fågel & lax för unga hundar i tillväxt

463 kr

(77 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 6 kg

Bara 1 styck kvar på lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • 33 % fågel- & kalkonprotein
  • För valpar från 2 till 12 månader
  • Utan spannmål & artificiella tillsatser

Ofta köpt tillsammans med Rinti Kennerfleisch 800g, Nötkött (800 g)

WOW Junior Fågel Torrfoder, 6 kg 463 kr (77 kr / kg)
Rinti Kennerfleisch 800g, Nötkött (800 g) 35 kr (44 kr / kg)
Totalpris: 498 kr
Beskrivning

Din unga följeslagare behöver under de första levnadsmånaderna en noggrant sammansatt kost som är anpassad för tillväxtfasen. Tillverkat i Österrike kombinerar detta JUNIOR torrfoder högkvalitativt fjäderfä och kalkon med näringsrik lax för att ge tillräckligt med energi för dagliga upptäcktsfärder. Recepturen kompletteras med morötter, rödbeta och laxolja som bidrar med viktiga omega-3 & omega-6 fettsyror. Kroketterna på 10 mm är anpassade för unghundar och är enkla att tugga. Eftersom WOW konsekvent undviker spannmål, soja och tillsatt socker hamnar bara rena ingredienser i din valps matskål.

Utfodringsrekommendation:

Slutvikt på hunden Hundens ålder
2 - 3 månader 4 - 5 månader 6 - 12 månader
2,5 kg 50-55 g 60-65 g 60-65 g
5 kg 80-95 g 100-105 g 100-105 g
10 kg 110-140 g 140-160 g 160-170 g
20 kg 190-250 g 270-295 g 285-300 g
30 kg 245-320 g 330-360 g 360-370 g
40 kg 300-400 g 440-485 g 465-500 g
50 kg 320-440 g 500-555 g 550-590 g
60 kg 335-490 g 560-635 g 635-675 g

Artikelnr.: XEV-DLO-WDJ006000PO
Innehåll: 6 kg
EAN: 9120134040626
Tillverkarnr.: WDJ006000PO
Varumärken: WOW
Foderdeklaration: Helfoder
: Fri från genetiskt modifierade organismer, Fri från konstgjorda färgämnen, Fri från konstgjorda aromer, Fri från tillsatt socker, Fri från spannmål, Fri från soja
: Junior
Sammansättning

29 % Geflügelprotein getrocknet, Kartoffeln, Erbsen, Geflügelfett, Süßkartoffel, 4 % Truthahnprotein getrocknet, 4 % getrockneter Lachs, Rübenschnitzel entzuckert, 1 % laxolja, linfrö, 0,2 % Rote Rüben, 0,1 % morötter, 0,1 % FOS, 0,1 % MOS, Yucca schidigera

Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Råprotein 30 %
Rohasche 6,8 %
Råoljor och fetter 17 %
råfiber 2,5 %
kalcium 1,4 %
Phosphor 0,85 %
Omega-6 3 %
omega 3 0,7 %

Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser

Ingredienser per kg
vitamin A 15.000 IE
vitamin D3 1.050 IE
vitamin e 150 mg
koppar-II-sulfat-pentahydrat 7 mg
Mangan (som mangan II-oxid) 9 mg
zinkoxid 90 mg
vattenfritt kalciumjodat 2,5 mg
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: PetCo GmbH, Hasnerstraße 123, 1160, Wien, Österrike, office@petco.group

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för WOW Junior Fågel Torrfoder

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder