Animonda Carny Kitten Kyckling, 350 g
Torrfoder för kattungar
49 kr
(140 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- 35 % färskt kycklingkött
- Spannmålsfritt
- Utan artificiella tillsatser
- Tillverkat i Tyskland
Beskrivning
Torrt, krispigt och oemotståndligt. Carny Kitten torrfoder består till 35 % av färskt kycklingkött och är helt fritt från spannmål, soja, socker och konstgjorda färgämnen.
De krispiga små bitarna tillverkas i Tyskland och är perfekt anpassade för kattungar under sitt första levnadsår.
Utfodringsrekommendation:
En 3 månader gammal kattunge som väger 1,2 kg får 55 g Carny Kitten torrfoder per dag.
En kattunge på 5 månader och ca 2,4 kg får 70 g per dag.
Vid ca 7 månader och 4,3 kg kroppsvikt kan kattungen få 85 g per dag.
| Artikelnr.: | ANA-160934 |
|---|---|
| Innehåll: | 350 g |
| EAN: | 4017721838788 |
| Tillverkarnr.: | 160934 |
| Varumärken: | Animonda |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från konstgjorda färgämnen, Fri från socker, Fri från tillsatt socker, Fri från spannmål, Fri från soja |
| : | Kitten |
| : | Carny |
Ingredienser
Sammansättning
35 % Färskt kycklingkött, Geflügelprotein (getrocknet), Kartoffel (getrocknet), Geflügelfett, Rübenschnitzel, Ärtstärkelse, Ärtor, Geflügelprotein hydrolisiert, Lever från fjäderfä, 1 % Laxolja, Ärtfibrer, Cikoria (getrocknet)
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Protein | 34 % |
| Rohprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 20 % |
| råfiber | 2,5 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 7,9 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 1,25 % |
| Phosphor | 1,1 % |
| magnesium | 0,09 % |
| omega 3 | 0,4 % |
| Taurin | 2 g |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A 3a672a | 7.000 IE |
| Vitamin D3 (3a671) | 1.500 IE |
| iod (3b202) | 2 mg |
| Kupfer (3b405) | 10 mg |
| Zinkoxid (3b603) | 30 mg |
| Taurin (3a370) | 1.300 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | animonda petcare gmbh , Frankfurter Str. 31 , 49214, Bad Rothenfelde, Tyskland, www.animonda.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Animonda Carny Kitten Kyckling
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering