Animonda Carny Senior Kyckling & Nöt, 10 kg

Med värdefulla omega-3-fettsyror

742 kr

(74 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 10 kg

I lager från 13. november

Varför tar det längre tid?

Varför tar det längre tid? Den här produkten finns för närvarande inte i lager, men kommer snart. Du kan beställa direkt - varan skickas till dig så snart den finns i lager. Stäng meddelandet

Leverans torsdag, 19. november

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Idealisk för äldre katter
  • Spannmålsfri
  • Med yucca schidigera & bryggerijäst

Ofta köpt tillsammans med Animonda Integra Protect Adult Sensitive Skål 100g, Kalkon Ren (100 g)

Animonda Carny Senior Kyckling & Nöt, 10 kg 742 kr (74 kr / kg)
Animonda Integra Protect Adult Sensitive Skål 100g, Kalkon Ren (100 g) 17 kr (170 kr / kg)
Totalpris: 759 kr
Beskrivning

Detta premium-torrfoder är inte bara otroligt gott – det är också särskilt utvecklat för äldre katter! Med hela 35 % kycklingkött, yucca schidigera, omega-3-fettsyror samt glukosamin och kondroitinsulfat kan det bidra till att stödja både leder och brosk. Det reducerade fosforinnehållet kan avlasta njurarna, medan bryggerijäst hjälper till att stärka immunförsvaret.

Fodret är så välsmakande att det gärna accepteras av äldre katter – och det innehåller inte ett spår av spannmål. Ett utmärkt val för din äldre soffkompis!

Utfodringsrekommendation:

Kattens vikt Gram per dag
3 kg 40–55 g
4 kg 50–65 g
5 kg 60–75 g
6 kg 65–85 g
Artikelnr.: ANA-160892
Innehåll: 10 kg
EAN: 4017721835480
Tillverkarnr.: 160892
Varumärken: Animonda
Foderdeklaration: Helfoder
: Fri från spannmål
: Senior
: Leder/ligament/senor (rörelseapparat), Immunsystem och försvar, Njurar och urinvägar
: Carny
Sammansättning

35 % färsk kyckling, Kartoffeln getrocknet, 14 % Rinderprotein getrocknet, Erbsen, 7 % Geflügelprotein getrocknet, torkad betmassa, 3 % hydrolisiertes Geflügelprotein, Apfeltrester, 2,4 % Geflügelfett, Erbsenprotein, Mineralstoffe, 1 % Geflügelleber, 0,8 % laxolja, 0,2 % öljäst, Algenmehl, 0,1 % Chicoree getrocknet, 0,02 % Yucca schidigera, 0,02 % Glucosamin aus tierischem Gewebe, 0,01 % kondroitinsulfat

Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser per 1 kg
Råprotein 34 %
råfiber 3 %
Råoljor och fetter 14 %
Rohasche 7,5 %
Calcium 1,1 %
Phosphor 0,7 %
Omega-3-Fettsäuren 0,65 %
Taurin 2,85 g
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: animonda petcare gmbh , Frankfurter Str. 31 , 49214, Bad Rothenfelde, Tyskland, www.animonda.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Animonda Carny Senior Kyckling & Nöt

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder