Animonda Integra Protect Njure Skål 100g, Anka (100 g)

Specialfoder för katter

17 kr

(170 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: Anka

I lager

Leverans senast måndag, 12. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • För vuxna katter
  • Vid kronisk njursvikt
  • Protein- & fosforreducerat
  • Utan spannmål

Ofta köpt tillsammans med Animonda Integra Protect Njure Skål 100g, Kalv (100 g)

Animonda Integra Protect Njure Skål 100g, Anka (100 g) 17 kr (170 kr / kg)
Animonda Integra Protect Njure Skål 100g, Kalv (100 g) 17 kr (170 kr / kg)
Totalpris: 34 kr
Beskrivning

Integra Protect Njure är ett specialfoder anpassat för katter med kronisk njursvikt. Till skillnad från vanligt våtfoder har detta foder en reducerad halt av protein och fosfor, vilket kan lindra symtom, bevara njurfunktionen längre och bromsa sjukdomens utveckling.

Det köttiga innehållet är mycket smakrikt – även kräsna katter brukar uppskatta det!

Utfodringsrekommendation:

  • En katt som väger 3 kg kan få 150 g Integra Protect Njure per dag.
  • En katt på 4 kg får 185 g per dag.
  • En katt som väger 5 kg kan ges 230 g dagligen.
Artikelnr.: ANA-170685
Innehåll: 100 g
EAN: 4017721866163
Tillverkarnr.: 170685
Varumärken: Animonda
Foderdeklaration: Helfoder
: Fri från färgämnen, Fri från smakförstärkare, Fri från konserveringsmedel, Fri från tillsatser
: Adult
: Integra
Allmän information: Färgen kan avvika från originalbilden.
Ingredienser

Sammansättning

Kött och animaliska biprodukter[1], Gemüse[2], Öle und Fette[3], Mineraler, pflanzliche Nebenerzeugnisse

  1. Kalb, Huhn, 5 % Ente
  2. Kartoffeln
  3. Rapsöl
Ingredienser
Ingredienser
Protein 7,8 %
Fettgehalt 11,5 %
råfiber 0,5 %
Rohasche 1,3 %
Fuktighet 76 %
Calcium 0,22 %
Phosphor 0,16 %
Natrium 0,16 %
kalium 0,16 %
linolsyra 1,8 %

Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Vitamin D3 (3a671) 80 IE
Jod (3b202) 0,4 mg
Kupfer (3b406) 2 mg
Mangan (3b503) 2 mg
Zink als Zinksulfat, Monohydrat (3b605) 16 mg
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: animonda petcare gmbh , Frankfurter Str. 31 , 49214, Bad Rothenfelde, Tyskland, www.animonda.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Animonda Integra Protect Njure Skål 100g

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder