Animonda Integra Protect Urinary Struvit Skål 100g, Kyckling (100 g)

Specialfoder för katter

17 kr

(170 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: Kyckling

I lager

Leverans senast måndag, 12. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • För vuxna katter
  • Motverkar nybildning av struvitstenar
  • För urin-pH
  • Utan spannmål, soja & konstgjorda tillsatser

Ofta köpt tillsammans med Animonda Integra Protect Adult Urinary Torrfoder, 1200 g

Animonda Integra Protect Urinary Struvit Skål 100g, Kyckling (100 g) 17 kr (170 kr / kg)
Animonda Integra Protect Adult Urinary Torrfoder, 1200 g 115 kr (96 kr / kg)
Totalpris: 132 kr
Beskrivning

Integra Protect Urinary är ett specialfoder som hjälper till att minska risken för struvitstenar hos vuxna katter med urinvägsbesvär. För att förhindra att stenarna återkommer bidrar fodret till att hålla urinens pH-värde under 6,5, tack vare en noggrant avvägd mineralbalans och anpassade nivåer av magnesium och fosfor.

Det högkvalitativa fodret är dessutom helt glutenfritt.

Utfodringsrekommendation:

  • En katt som väger 3 kg kan få 180 g Integra Protect Urinary per dag.
  • En katt på 4 kg får 220 g per dag.
  • En katt som väger 5 kg kan ges 250 g dagligen.
Artikelnr.: ANA-160900
Innehåll: 100 g
EAN: 4017721866101
Tillverkarnr.: 160900
Varumärken: Animonda
Foderdeklaration: Helfoder
: Fri från färgämnen, Fri från smakförstärkare, Fri från konserveringsmedel, Fri från tillsatser
: Adult
: Integra
Allmän information: Färgen kan avvika från originalbilden.
Ingredienser

Integra Protect Urinary Struvit Skål 100g

Kött och animaliska biprodukter[3], Gemüse[1], Öle und Fette[2], Mineraler, pflanzliche Nebenerzeugnisse, DL-Methionin, Kalciumsulfat

  1. Kartoffeln
  2. Rapsöl
  3. Rind, 22 % Huhn, Schwein
Ingredienser

Integra Protect Urinary Struvit Skål 100g

Ingredienser
Protein 9,5 %
Rohprotein 0 %
Fettgehalt 6,5 %
råfiber 0,6 %
Rohöle und -fette 0 %
Rohasche 1,4 %
Fuktighet 80 %
Calcium 0,19 %
Phosphor 0,17 %
Natrium 0,18 %
magnesium 0,013 %
kalium 0,25 %
Chlorid 0,18 %
svavel 0,19 %

Integra Protect Urinary Struvit Skål 100g

Ingredienser per 1 kg
Vitamin D3 (3a671)
Jod (3b202) 0,4 mg
Kupfer (3b406) 2 mg
Mangan (3b503) 2 mg
Zink als Zinksulfat, Monohydrat (3b605) 16 mg
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: animonda petcare gmbh , Frankfurter Str. 31 , 49214, Bad Rothenfelde, Tyskland, www.animonda.de

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Animonda Integra Protect Urinary Struvit Skål 100g