Belcando Adult Active, 22,5 kg (22,50 kg)
Torrfoder för hundar
1 160 kr
(52 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För mycket aktiva hundar
- Med fågelkött, johannesbrödsmjöl & linfrö
- 75 % animaliskt protein
- Utan mjölk, soja & vete
- Tillverkat i Tyskland
Beskrivning
Detta välsmakande torrfoder kombinerar näringsrika ingredienser som utsökt fågel, linfrö rikt på omega-3-fettsyror och johannesbrödsmjöl. Det varierade receptet tillgodoser behoven hos hundar med ökad aktivitet och stödjer deras energibehov med anpassat protein- och fettinnehåll.
Med 75 % animaliskt protein, utan vete, mjölk & soja.
Utfodringsrekommendation/dag:
| Vikt vuxen | normalt aktiv/foder i g | aktiv/foder i g |
| 3 kg | 60 | 70 |
| 5 kg | 80 | 100 |
| 10 kg | 140 | 160 |
| 15 kg | 190 | 220 |
| 20 kg | 240 | 280 |
| 25 kg | 280 | 330 |
| 35 kg | 360 | 420 |
| 50 kg | 470 | 550 |
| 65 kg | 580 | 670 |
| 80 kg | 670 | 780 |
| Artikelnr.: | BCO-557535 |
|---|---|
| Innehåll: | 22,50 kg |
| EAN: | 4002633557537 |
| Tillverkarnr.: | 557535 |
| Varumärken: | Belcando |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara aromskyddat |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från mjölk, Fri från vete, Fri från soja |
| : | 800 - 1200 g, 1,2 - 5 kg, 10 - 15 kg, 20 - 25 kg |
| : | Adult |
Sammansättning
30 % frisches Geflügelfleisch, majs, 15 % Geflügelprotein aschearm und getrocknet, Reis, Hafermehl aus geschälter Saat, 5 % Fischmehl aus Meeresfischen, 2,5 % Johannisbrotschrot getrocknet, Traubenkernexpeller, Bierhefe inaktiviert und getrocknet, 2,5 % Gelatine hydrolysiert, 2,3 % linfrö, Geflügelfett, vegetabiliska oljor[1], Rübentrockenschnitzel entzuckert, Dicalciumphosphat, Geflügelleber hydrolysiert, Natriumchlorid, Kaliumchlorid, getrocknete Kräuter[2], Yucca schidigera
- Palm, Kokos
- gesamt: 0.2 %, Brennnesselblätter, Enzianwurzel, Tausendgüldenkraut, Kamille, Fenchel, Kümmel, Mistelkraut, Schafgarbenkraut, Brombeerblätter
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 25 % |
| Råprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 14,5 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 7 % |
| råfiber | 3,2 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 1,3 % |
| Phosphor | 0,9 % |
| Natrium | 0,3 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 13.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.300 IE |
| Vitamin E | 130 mg |
| Taurin | 500 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat, Pentahydrat) | 12,5 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat, Monohydrat) | 200 mg |
| Mangan (Mangan-II-oxid) | 40 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 125 mg |
| Jod (Calciumiodat, wasserfrei) | 2 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,05 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Lecithin | 1.600 mg |
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 48 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Belcando Adult Active
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering