Belcando Adult Dinner, 12,5 kg (12,50 kg)
Torrfoder för hundar
609 kr
(49 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För vuxna hundar
- Med fågel, potatis & druvkärnemjöl
- Reducerad fett- & proteinhalt
- Utan mjölk, soja & vete
- Tillverkat i Tyskland
Beskrivning
Adult Dinner torrfoder ger balanserade och otroligt välsmakande måltider! Läcker fågel kombineras med lättsmält potatis och kallpressat druvkärnemjöl - en njutning av speciellt slag!
Den reducerade fett- och proteinhalten i de stora foderkulorna är perfekt anpassad till behoven hos vuxna, normalt aktiva hundar.
75 % animaliskt protein, utan mjölk, soja och vete.
Utfodringsrekommendation/dag:
| Vikt som vuxen | normalt aktiv/foder i g | aktiv/foder i g |
| 3 kg | 60 | 70 |
| 5 kg | 90 | 100 |
| 10 kg | 150 | 170 |
| 15 kg | 200 | 240 |
| 20 kg | 250 | 300 |
| 25 kg | 300 | 350 |
| 35 kg | 390 | 450 |
| 50 kg | 500 | 590 |
| 65 kg | 620 | 720 |
| 80 kg | 720 | 840 |
| Artikelnr.: | BCO-557325 |
|---|---|
| Innehåll: | 12,50 kg |
| EAN: | 4002633557322 |
| Tillverkarnr.: | 557325 |
| Varumärken: | Belcando |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara aromskyddat |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Låg fetthalt, Fri från mjölk, Fri från vete, Fri från soja |
| : | 800 - 1200 g, 1,2 - 5 kg, 15 - 20 kg, 20 - 25 kg |
| : | Adult |
Sammansättning
30 % frisches Geflügelfleisch, majs, 16 % Geflügelprotein aschearm und getrocknet, Reis, 14 % Kartoffelstärke, 3 % Fischmehl aus Meeresfischen, Rübentrockenschnitzel entzuckert, Johannisbrotschrot getrocknet, 2,5 % Traubenkernexpeller, Bierhefe inaktiviert und getrocknet, Dicalciumphosphat, Chiasaat, Geflügelleber hydrolysiert, Geflügelfett, vegetabiliska oljor, Natriumchlorid, Kaliumchlorid, getrocknete Kräuter, Yucca schidigera
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 23 % |
| Råprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 10,5 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 7 % |
| råfiber | 3,4 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 1,3 % |
| Phosphor | 0,9 % |
| Natrium | 0,3 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 13.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.300 IE |
| Vitamin E | 130 mg |
| Taurin | 500 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat, Monohydrat) | 200 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat, Monohydrat) | 200 mg |
| Mangan (Mangan-II-oxid) | 40 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 150 mg |
| Jod (Calciumiodat, wasserfrei) | 2 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,05 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Lecithin | 400 mg |
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 48 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Belcando Adult Dinner
1 kundrecension i alla språk
| 5 stjärnor | | 3 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
3 recensioner
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering