Belcando Adult GF Duck, 12,5 kg (12,50 kg)
Högkvalitativt torrfoder för vuxna hundar
930 kr
(74 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Helfoder
- Med anka, krill & amarant
- Utan spannmål & soja
Beskrivning
Detta välsmakande, spannmålsfria torrfoder skämmer bort din fyrbenta vän med utvalda ingredienser som färsk anka och superfoods samt en fyllig smak. Det är därför ett utmärkt val för normalt aktiva hundar som är känsliga mot spannmål.
- Högkvalitativt helfoder för vuxna hundar
- Med färsk anka
- Med krill - ger omega 3-fettsyror, astaxantin och enzymer
- Med amarant som ett högkvalitativt alternativ till spannmål
- Särskilt lättsmält
- Utan spannmål, soja samt konstgjorda färg-, smak- och konserveringsämnen
Utfodringsrekommendation:
| Optimal vikt | Daglig fodermängd vid normal aktivitet | Daglig fodermängd vid ökad aktivitet |
| 3 kg | 70 g | 80 g |
| 5 kg | 100 g | 120 g |
| 10 kg | 170 g | 200 g |
| 15 kg | 230 g | 260 g |
| 20 kg | 290 g | 330 g |
| 25 kg | 340 g | 390 g |
| 35 kg | 440 g | 500 g |
| 50 kg | 570 g | 650 g |
| 65 kg | 700 g | 790 g |
| 80 kg | 820 g | 930 g |
Den faktiska fodermängden beror på din hunds ålder, aktivitet och ras.
Se till att din hund alltid har tillgång till färskt dricksvatten.
| Artikelnr.: | BCO-558325 |
|---|---|
| Innehåll: | 12,50 kg |
| EAN: | 4002633558329 |
| Tillverkarnr.: | 558325 |
| Varumärken: | Belcando |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från färgämnen, Fri från smakförstärkare, Fri från konserveringsmedel, Fri från spannmål, Fri från soja |
| : | Adult |
Sammansättning
40 % frisches Entenfleisch, 18 % getrocknetes Entenprotein, 17 % Amarant, Kartoffelstärke, Ärtmjöl, 2,5 % Meeres-Zooplankton (Krill) gemahlen, Traubenkernexpeller, 2,5 % Bierhefe inaktiviert getrocknet, 2,5 % Johannisbrotschrot getrocknet, Geflügelfett, Dicalciumphosphat, Chiasaat, hydrolysierte Hefe, torkad betmassa[1], Natriumchlorid, Kaliumchlorid, 0,2 % getrocknete Kräuter (Nässlor, blad, Enzianwurzel, Tausendgüldenkraut, Kamille, Fenchel, Kümmel, Mistelkraut, Schafgarbenkraut, Brombeerblätter), Yucca schidigera
- entzuckert
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Råprotein | 25 % |
| råfiber | 3,2 % |
| Råoljor och fetter | 14 % |
| Rohasche | 7,5 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 1,5 % |
| Phosphor | 1 % |
| Natrium | 0,3 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 15.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.500 IE |
| Vitamin E | 150 mg |
| koppar-II-sulfat-pentahydrat | 12,5 mg |
| Järn | 200 mg |
| Mangan-II-oxid | 40 mg |
| Zink | 125 mg |
| Jod | 2 mg |
| selen | 0,05 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen | 48 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Belcando Adult GF Duck
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering