Belcando Adult Multi-Croc, 12,5 kg (12,50 kg)
Torrfoder för hundar
620 kr
(50 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För normalt aktiva hundar
- Med ris, grönsakschips & pasta
- Utan soja & mjölk
- Tillverkat i Tyskland
Beskrivning
Denna delikatess är ett varierat torrfoder som förser vuxna, normalt aktiva hundar med värdefulla näringsämnen från foderkulor, grönsakschips och pasta. Det läckra receptet kombinerar goda ingredienser med ris och består till 70 % av animaliskt protein (fågel, nötkött, fisk).
Finest torrfoder kan blandas med vatten - en speciell sås bildas över foderpartiklarna, vilket gör fodret ännu mer välsmakande! Blanda 3 delar Finest torrfoder med 1 del varmt vatten (ca 40-50 °C).
Utan soja och mjölk.
Utfodringsrekommendation:
| Vikt vuxen | normalt aktiv/foder i g | aktiv/foder i g |
| 3 kg | 60 | 70 |
| 5 kg | 90 | 100 |
| 10 kg | 150 | 170 |
| 15 kg | 200 | 240 |
| 20 kg | 250 | 300 |
| 25 kg | 300 | 350 |
| 35 kg | 390 | 450 |
| 50 kg | 500 | 590 |
| 65 kg | 620 | 720 |
| 80 kg | 720 | 840 |
| Artikelnr.: | BCO-557425 |
|---|---|
| Innehåll: | 12,50 kg |
| EAN: | 4002633557421 |
| Tillverkarnr.: | 557425 |
| Varumärken: | Belcando |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara aromskyddat |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från mjölk, Fri från soja |
| : | 800 - 1200 g, 5 - 10 kg, 10 - 15 kg |
| : | Adult |
Sammansättning
majs, 14 % Reis, Geflügelprotein aschearm und getrocknet, Maisfuttermehl, 7 % Nudeln Grieben getrocknet, Proteine aus der Gelatinegewinnung, vete, 4 % Gemüse extrudiert, korn, vegetabiliska oljor, Geflügelfett, Bierhefe inaktiviert und getrocknet, Rübentrockenschnitzel entzuckert, Fischmehl aus Meeresfischen, Johannisbrotschrot getrocknet, Geflügelleber hydrolysiert, Ei getrocknet, Natriumchlorid, Dicalciumphosphat, Kaliumchlorid, Kalciumkarbonat
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 24 % |
| Råprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 11 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 7 % |
| råfiber | 2,8 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 1,4 % |
| Phosphor | 1 % |
| Natrium | 0,3 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 10.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.000 IE |
| Vitamin E | 100 mg |
| Taurin | 450 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat-Pentahydrat) | 12 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat- Monohydrat) | 188 mg |
| Mangan (Mangan-II-oxid) | 38 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 141 mg |
| Jod (Kalziumjodat, wasserfrei) | 1,9 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,05 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Lecithin | 1.500 mg |
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 36 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Belcando Adult Multi-Croc
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering