Belcando Fiber Tabs, 270 g
För att stödja den naturliga mättnadskänslan
232 kr
(859 kr / kg, inkl. 25% moms.
Varianter:
Egenskaper och fördelar
- Högkvalitativt kosttillskott
- Med lösliga & olösliga kostfibrer
- Med L-karnitin
Beskrivning
Dessa fiberrika Fiber Tabs har en mättande effekt och kan stödja den normala matsmältningsfunktionen. De är optimala för hundar med minskad mättnadskänsla, tendens till övervikt samt vid ökat behov av råfibrer.
- Högkvalitativt kosttillskott för hundar
- Med olösliga och lösliga kostfibrer - minskning av energitätheten i den totala fodergivan, fastare tarminnehåll, förbättrad avföringskonsistens
- Främjar mättnad genom en hög svällningseffekt
- Med L-karnitin
Utfodringsrekommendation:
- Dagligen 5 tabletter / 10 kg kroppsvikt uppdelat på 2 till 3 givor (tabletterna kan även ges som en kalorisnål belöning)
- För stabilisering av matsmältningen: 2 - 3 tabletter / 10 kg kroppsvikt
- Dagsdosen bör inte överstiga 10% av torrfoderrationen
- Även lämplig som ett permanent komplement till huvudfodret
- Se till att din hund alltid har tillgång till färskt dricksvatten.
| Artikelnr.: | BCO-525515 |
|---|---|
| Innehåll: | 270 g |
| EAN: | 4002633525512 |
| Tillverkarnr.: | 525515 |
| Varumärken: | Belcando |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara svalt, torrt och skyddat från ljus |
| : | Fiberrik |
| : | Adult |
| : | Matsmältning och tarmflora, Övervikt |
Sammansättning
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Råprotein | 18 % |
| råfiber | 21 % |
| Råoljor och fetter | 5,5 % |
| Rohasche | 7 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| L-Carnitin | 6.500 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen | 200 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Belcando Fiber Tabs
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering