Belcando Junior Fågel med Ägg, 400 g

Helfoder för unghundar

36 kr 40 kr -10%

(90 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 400 g

Bara 6 styck kvar på lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Från ca 3 månaders ålder
  • Med fågel & ägg
  • Utan aromer, färgämnen & konserveringsmedel
  • Tillverkad i Tyskland

Ofta köpt tillsammans med Belcando Adult Beef Spannmålsfritt, 12,5 kg (12,50 kg)

Belcando Junior Fågel med Ägg, 400 g 36 kr (90 kr / kg)
Belcando Adult Beef Spannmålsfritt, 12,5 kg (12,50 kg) 877 kr (70 kr / kg)
Totalpris: 913 kr
Beskrivning

Detta förtrollande premiumfoder tar med din hungriga fyrbenta vän på en alldeles speciell smakresa från 3 månaders ålder! Läckert fågelkött från pålitligt jordbruk är förfinat med gott ägg och varsamt tillagat. Tisteloljan, som är rik på omättade fettsyror, avrundar det välsmakande receptet.

Det välsmakande fodret är fritt från tillsatta aromer, färgämnen och konserveringsmedel.

Tillverkat med kärlek i Tyskland.

Utfodringsrekommendation/dag:

Vikt (fullvuxen) < 3* 3-4* 5-6* > 6*
5-10 kg 200-300 g 300-600 g 400-700 g 400-700 g
10-20 kg 300-500 g 500-1000 g 700-1200 g 700-1200 g
20-35 kg 500-800 g 800-1600 g 1200-1700 g 1200-1800 g
35-65 kg 800-1200 g 1200-2400 g 1700-2800 g 1800-2800 g

*Ålder i månader

Artikelnr.: BCO-512125
Innehåll: 400 g
EAN: 4002633512123
Tillverkarnr.: 512125
Varumärken: Belcando
Förvaringsinstruktioner: Förvara aromskyddat
Foderdeklaration: Helfoder
: Fri från aromämnen, Fri från färgämnen, Fri från konserveringsmedel
: Junior
Allmän information: Färgen kan avvika från originalbilden.
Sammansättning

66 % Geflügelfleisch/herz/leber/muskelmagen, 27,5 % Fleischbrühe vom Geflügel, 4 % Vollei, 1 % Chiasaat, 0,5 % getrocknete Eierschalen, 0,5 % Mineralstoffe, 0,5 % Distelöl

Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Protein 11 %
Råprotein 0 %
Fettgehalt 6,5 %
Rohasche 2 %
Råoljor och fetter 0 %
råfiber 0,4 %
Fuktighet 78 %

Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Vitamin D3 200 IE
Vitamin E (all-rac-alpha- Tocopherylacetat) 50 mg
Mangan (Mangan-II-sulfat, Monohydrat) 2 mg
Zink (Zinksulfat, Monohydrat) 20 mg
Jod (Kalziumjodat, wasserfrei) 0,2 mg
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Belcando Junior Fågel med Ägg

1 kundrecension i alla språk

5,0 av 5 stjärnor
5 stjärnor
1 (100%)
4 stjärnor
0 (0%)
3 stjärnor
0 (0%)
2 stjärnor
0 (0%)
1 Stjärnor
0 (0%)

1 recension

Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.