Belcando Junior Lamm & Ris, 12,5 kg (12,50 kg)
Torrfoder för unga hundar
775 kr
(62 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För hundar från 4 månaders ålder
- För medelstora & stora raser
- Med lamm & ris
- 80 % animaliskt protein
- Utan vete, soja, majs & mjölk
- Tillverkat i Tyskland
Beskrivning
Ett torrfoder i toppklass! Läckert lammkött kombineras med lättsmält ris i ett särskilt näringsrikt recept. Den välsmakande sammansättningen har ett balanserat förhållande mellan energi och mineraler, speciellt anpassad för behoven hos unga hundar av medelstora och stora raser från 4 månaders ålder.
Med 80 % animaliskt protein; utan tillsats av mjölk, soja, majs och vete. Tillverkat i Tyskland.
Utfodringsrekommendation/dag:
| Ålder i månader | 15-25 kg* | 25-35 kg* | 35-50 kg* | 50-65 kg* | 65-80 kg* |
| 4 | 220-370 g | 370-440 g | 440-510 g | 510-640 g | 640-750 g |
| 5-6 | 260-360 g | 360-430 g | 430-510 g | 510-630 g | 630-880 g |
| 7-8 | 290-400 g | 400-500 g | 500-590 g | 590-720 g | 720-840 g |
| 9-10 | 250-320 g | 320-440 g | 440-660 g | 660-800 g | 800-930 g |
| 11-12 | 260-380 g | 380-460 g | 460-700 g | 700-850 g | 850-1000 g |
| 13-14 | - | 390-500 g | 500-590 g | 590-710 g | 710-1040 g |
| > 14 | - | - | 500-620 g | 620-730 g | 730-850 g |
*Vikt som vuxen
| Artikelnr.: | BCO-557125 |
|---|---|
| Innehåll: | 12,50 kg |
| EAN: | 4002633557124 |
| Tillverkarnr.: | 557125 |
| Varumärken: | Belcando |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara aromskyddat |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från mjölk, Fri från vete, Fri från soja |
| : | 800 - 1200 g, 1,2 - 5 kg, 10 - 15 kg |
| : | Junior |
Sammansättning
30 % Lammfleisch/-leber/-lunge, 30 % Reis, Hafermehl aus geschälter Saat, 10 % Lammprotein getrocknet, 7,5 % Geflügelprotein aschearm und getrocknet, 3,5 % Fischmehl aus Meeresfischen, Rübentrockenschnitzel entzuckert, Ei getrocknet, 2,5 % Gelatine hydrolysiert, 2,5 % Bierhefe inaktiviert und getrocknet, Johannisbrotschrot getrocknet, Geflügelfett, vegetabiliska oljor, 1,5 % Chiasaat, Geflügelleber hydrolysiert, laxolja, Natriumchlorid, Kaliumchlorid
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 26 % |
| Råprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 15 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 7 % |
| råfiber | 2,8 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 1,35 % |
| Phosphor | 0,9 % |
| Natrium | 0,3 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 15.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.500 IE |
| Vitamin E | 150 mg |
| Taurin | 500 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat, Pentahydrat) | 12,5 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat, Monohydrat) | 200 mg |
| Mangan (Mangan-II-oxid) | 40 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 150 mg |
| Jod (Calciumiodat, wasserfrei) | 2 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,05 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Lecithin | 1.600 mg |
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 48 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Belcando Junior Lamm & Ris
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering