Belcando Puppy Granula Start, 1 kg
Vänjning vid vanligt valpfoder
166 kr
(166 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Modersmjölksersättning
- Granulerad 0,2 - 0,4 mm
- Valfritt torr eller som gröt
Beskrivning
Med Puppy Granula Start vänjer du din valp vid foder som inte är mjölkbaserat. Den granulerade mjölkersättningen har en storlek på 0,2-0,4 mm och kan enkelt röras ut till en gröt med Belcando® valpmjölk eller med varmt vatten. Efter invänjningsfasen kan de välsmakande kroketterna gradvis även serveras torra.
Utan vete, soja och mjölk.
Tips: Belcando® Puppy Granula Start är optimalt för hunduppfödare!
Utfodringsrekommendation:
Följande rekommendation gäller som komplement till modersmjölk eller mjölkersättning.
| Ålder i veckor | 2-3 | 3-5 | 4-5 | 5-6 |
| 3-5 kg* | 10 g | 10-20 g | 20-30 g | 30-60 g |
| 5-15 kg* | 10 g | 10-30 g | 30-70 g | 60-120 g |
| 15-25 kg* | 10-20 g | 30-90 g | 70-150 g | 120-170 g |
| 25-50 kg* | 20-30 g | 90-120 g | 150-180 g | 170-200 g |
| 50-80 kg* | 20-30 g | 120-160 g | 180-220 g | 200-250 g |
* Vikt som fullvuxen
| Artikelnr.: | BCO-551225 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 kg |
| EAN: | 4002633551221 |
| Tillverkarnr.: | 551225 |
| Varumärken: | Belcando |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara aromskyddat |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från mjölk, Fri från vete, Fri från soja |
| : | 1,2 - 5 kg, 5 - 10 kg |
| : | Valp |
Sammansättning
30 % frisches Geflügelfleisch, 23 % Reis, 19 % Geflügelprotein aschearm und getrocknet, majs, 6 % Fischmehl aus Meeresfischen, Geflügelfett, vegetabiliska oljor[1], 2,5 % Ei getrocknet, 2,5 % Gelatine hydrolysiert, 2,5 % Bierhefe inaktiviert und getrocknet, Johannisbrotschrot getrocknet, Rübentrockenschnitzel entzuckert, Dicalciumphosphat, Geflügelleber hydrolysiert, linfrö, Chiasaat, Natriumchlorid, Kaliumchlorid
- Palm, Kokos
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 29 % |
| Råprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 17 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 6,5 % |
| råfiber | 2 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 1,25 % |
| Phosphor | 1 % |
| Natrium | 0,35 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 15.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.500 IE |
| Vitamin E | 150 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat-Pentahydrat) | 12,5 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat-Monohydrat) | 200 mg |
| Mangan (Mangan-II-oxid) | 40 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 150 mg |
| Jod (Kalziumjodat, wasserfrei) | 2 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,05 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Lecithin | 2.400 mg |
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 48 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Belcando Puppy Granula Start
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering