Belcando Senior Sensitive, 12,5 kg (12,50 kg)
Torrfoder för hundseniorer
664 kr
(53 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För känsliga seniorer
- Med fågel, potatis & druvkärnemjöl
- Utan vete, soja, majs & mjölk
- Tillverkat i Tyskland
Beskrivning
Senior Sensitive-fodret är optimalt för känsliga hundseniorer. De välsmakande foderkulorna består av läcker fågel och lättsmält potatis, och det goda receptet är förfinat med kallpressat druvkärnemjöl.
Fördelar för hundseniorer:
- begränsad halt av fosfor och natrium,
- reducerad halt av protein och fett,
- hög andel råfibrer,
- 70 % animaliskt protein från fågel, fisk och gelatin.
Utan vete, soja, majs och mjölk.
Utfodringsrekommendation/dag:
| Vikt som vuxen | normalt aktiv/foder i g | lite aktiv/foder i g |
| 3 kg | 60 | 50 |
| 5 kg | 90 | 80 |
| 10 kg | 150 | 130 |
| 15 kg | 200 | 180 |
| 20 kg | 250 | 220 |
| 25 kg | 300 | 260 |
| 35 kg | 380 | 340 |
| 50 kg | 500 | 450 |
| 65 kg | 610 | 550 |
| 80 kg | 720 | 650 |
| Artikelnr.: | BCO-557925 |
|---|---|
| Innehåll: | 12,50 kg |
| EAN: | 4002633557926 |
| Tillverkarnr.: | 557925 |
| Varumärken: | Belcando |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara aromskyddat |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Låg fetthalt, Fri från mjölk, Fri från vete, Fri från soja |
| : | 800 - 1200 g, 5 - 10 kg, 10 - 15 kg |
| : | Senior |
Sammansättning
30 % frisches Geflügelfleisch, Reis, Hafermehl aus geschälter Saat, 12 % Kartoffelstärke, 8 % Geflügelprotein aschearm und getrocknet, 2,5 % Fischmehl aus Meeresfischen, 2,5 % Gelatine hydrolysiert, 2,5 % Traubenkernexpeller, Bierhefe inaktiviert und getrocknet, Johannisbrotschrot getrocknet, Rübentrockenschnitzel entzuckert, havreskalkli, linfrö, Chiasaat, Geflügelfett, Geflügelleber hydrolysiert, Dicalciumphosphat, Natriumchlorid, Kaliumchlorid, getrocknete Kräuter, Yucca schidigera
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 19,5 % |
| Råprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 10 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 5 % |
| råfiber | 4,5 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 0,8 % |
| Phosphor | 0,55 % |
| Natrium | 0,25 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 15.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.500 IE |
| Vitamin E | 150 mg |
| Taurin | 500 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat, Pentahydrat) | 12,5 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat, Monohydrat) | 200 mg |
| Mangan (Mangan-II-oxid) | 40 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 150 mg |
| Jod (Calciumiodat, wasserfrei) | 2 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,05 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 48 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Belcando Senior Sensitive
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering