Belcando Senior Sensitive, 12,5 kg (12,50 kg)

Torrfoder för hundseniorer

695 kr

(56 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 12,5 kg

I lager från 21. oktober

Varför tar det längre tid?

Varför tar det längre tid? Den här produkten finns för närvarande inte i lager, men kommer snart. Du kan beställa direkt - varan skickas till dig så snart den finns i lager. Stäng meddelandet

Leverans tisdag, 27. oktober

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • För känsliga seniorer
  • Med fågel, potatis & druvkärnemjöl
  • Utan vete, soja, majs & mjölk
  • Tillverkat i Tyskland

Ofta köpt tillsammans med Rinti Kennerfleisch 800g, Nötkött (800 g)

Belcando Senior Sensitive, 12,5 kg (12,50 kg) 695 kr (56 kr / kg)
Rinti Kennerfleisch 800g, Nötkött (800 g) 35 kr (44 kr / kg)
Totalpris: 730 kr
Beskrivning

Senior Sensitive-fodret är optimalt för känsliga hundseniorer. De välsmakande foderkulorna består av läcker fågel och lättsmält potatis, och det goda receptet är förfinat med kallpressat druvkärnemjöl.

Fördelar för hundseniorer:

  • begränsad halt av fosfor och natrium,
  • reducerad halt av protein och fett,
  • hög andel råfibrer,
  • 70 % animaliskt protein från fågel, fisk och gelatin.

Utan vete, soja, majs och mjölk.

Utfodringsrekommendation/dag:

Vikt som vuxen normalt aktiv/foder i g lite aktiv/foder i g
3 kg 60 50
5 kg 90 80
10 kg 150 130
15 kg 200 180
20 kg 250 220
25 kg 300 260
35 kg 380 340
50 kg 500 450
65 kg 610 550
80 kg 720 650
Artikelnr.: BCO-557925
Innehåll: 12,50 kg
EAN: 4002633557926
Tillverkarnr.: 557925
Varumärken: Belcando
Förvaringsinstruktioner: Förvara aromskyddat
Foderdeklaration: Helfoder
: Låg fetthalt, Fri från mjölk, Fri från vete, Fri från soja
: Senior
Allmän information: Färgen kan avvika från originalbilden.
Sammansättning

30 % frisches Geflügelfleisch, Reis, Hafermehl aus geschälter Saat, 12 % Kartoffelstärke, 8 % Geflügelprotein aschearm und getrocknet, 2,5 % Fischmehl aus Meeresfischen, 2,5 % Gelatine hydrolysiert, 2,5 % Traubenkernexpeller, Bierhefe inaktiviert und getrocknet, Johannisbrotschrot getrocknet, Rübentrockenschnitzel entzuckert, havreskalkli, linfrö, Chiasaat, Geflügelfett, Geflügelleber hydrolysiert, Dicalciumphosphat, Natriumchlorid, Kaliumchlorid, getrocknete Kräuter, Yucca schidigera

Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Protein 19,5 %
Råprotein 0 %
Fettgehalt 10 %
Råoljor och fetter 0 %
Rohasche 5 %
råfiber 4,5 %
Fuktighet 10 %
Calcium 0,8 %
Phosphor 0,55 %
Natrium 0,25 %

Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Vitamin A 15.000 IE
Vitamin D3 1.500 IE
Vitamin E 150 mg
Taurin 500 mg
Kupfer (Kupfer-II-sulfat, Pentahydrat) 12,5 mg
Eisen (Eisen-II-sulfat, Monohydrat) 200 mg
Mangan (Mangan-II-oxid) 40 mg
Zink (Zinkoxid) 150 mg
Jod (Calciumiodat, wasserfrei) 2 mg
selen (Natriumselenit) 0,05 mg

tekniska tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) 48 mg
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Belcando Senior Sensitive