Belcando Vetline Gastro Våtfoder, 400 g

Dietiskt helfoder för hundar med matsmältningsbesvär

38 kr

(95 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 400 g

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Främjar normal matsmältning
  • Med färskt kycklingkött
  • Utmärkt acceptans

Ofta köpt tillsammans med Belcando Adult Beef Spannmålsfritt, 12,5 kg (12,50 kg)

Belcando Vetline Gastro Våtfoder, 400 g 38 kr (95 kr / kg)
Belcando Adult Beef Spannmålsfritt, 12,5 kg (12,50 kg) 975 kr (78 kr / kg)
Totalpris: 1 013 kr
Beskrivning

Om din trogna följeslagare kämpar med matsmältningsproblem är en riktad kost en viktig byggsten för ökad livskvalitet. Med BELCANDO Vetline Gastro erbjuder du din hund en specialutvecklad diet vid akuta matsmältningsbesvär samt mag-tarm-sjukdomar, utan att kompromissa med smaken. Tack vare högkvalitativa ingredienser som färskt kycklingkött, lättsmält ris och linfrö accepteras fodret utmärkt. På så sätt hjälper du din älskling att njuta av varje dag med vitalitet och tillfredsställelse, trots hälsomässiga utmaningar.

  • Högkvalitativt våtfoder för vuxna hundar
  • Speciellt utvecklat för hundar med mag-tarm-sjukdomar
  • Med utvalda ingredienser som färskt fågelkött, lättsmält ris och linfrö
  • Utmärkt acceptans
  • Optimalt att kombinera med torrfoder
  • Utvecklat i samarbete med veterinärer

Utfodringsrekommendation:

Optimal vikt Normal aktivitet Ökad aktivitet
3 kg 210 g 240 g
5 kg 310 g 360 g
10 kg 530 g 600 g
15 kg 710 g 810 g
20 kg 890 g 1010 g
25 kg 1050 g 1190 g
35 kg 1350 g 1530 g
50 kg 1760 g 2000 g
65 kg 2140 g 2430 g
80 kg 2500 g 2840 g

Den rekommenderade utfodringstiden är till en början upp till 12 veckor, vid kronisk bukspottkörtelinsufficiens hela livet. Rådfråga en veterinär före användning av fodret och innan utfodringstiden förlängs.

Se till att din hund alltid har tillgång till färskt dricksvatten.

Artikelnr.: BCO-512715
Innehåll: 400 g
EAN: 4002633512710
Tillverkarnr.: 512715
Varumärken: Belcando
Foderdeklaration: Helfoder
: Adult
: Matsmältning och tarmflora
Sammansättning

67 % Hühnerfleisch/-herz/-leber/-muskelmagen, 21,4 % Kycklingbuljong, 9 % Reis[1], 1 % Mineralstoffe, 0,5 % linfrö, 0,5 % laxolja, 0,3 % Äggskal[2], 0,3 % Chicoree Inulin

  1. kokta
  2. torkad
Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Råprotein 9,5 %
råfiber 0,3 %
Råoljor och fetter 7 %
Rohasche 2 %
Fuktighet 76 %
Calcium 0,3 %
Phosphor 0,25 %
Natrium 0,2 %
kalium 0,18 %

Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Vitamin D3 200 IE
Vitamin E 60 mg
Mangan als Mangan-(II)-Sulfat 2 mg
Zink 20 mg
Jod 0,2 mg
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Belcando Vetline Gastro Våtfoder

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder