Belcando Vetline Gastro, 1,80 kg
Dietiskt helfoder vid matsmältningsbesvär
178 kr 188 kr -5%
(99 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Med färskt fågelkött & ris
- Ökad natrium- & kaliumhalt
- Utmärkt acceptans
Beskrivning
När din trogna följeslagare kämpar med matsmältningsproblem är en riktad kost en viktig byggsten för ökad livskvalitet. Med BELCANDO Vetline Gastro erbjuder du din hund en specialutvecklad diet vid akuta matsmältningsbesvär samt mag-tarm-sjukdomar, utan att kompromissa med smaken. Tack vare högkvalitativa ingredienser som färskt fågelkött, lättsmält ris och linfrö accepteras fodret utmärkt. På så sätt hjälper du din älskling att njuta av varje dag med vitalitet och tillfredsställelse, trots hälsomässiga utmaningar.
- Högkvalitativt torrfoder för vuxna hundar
- Speciellt utvecklat för hundar med mag-tarm-sjukdomar
- Ökad kalium- och natriumhalt
- Med utvalda ingredienser som färskt fågelkött, lättsmält ris och linfrö
- Utmärkt acceptans
- Optimalt att kombinera med våtfoder
- Utvecklat i samarbete med veterinärer
Utfodringsrekommendation:
| Optimal vikt | Normal aktivitet | Ökad aktivitet |
| 3 kg | 70 g | 80 g |
| 5 kg | 100 g | 120 g |
| 10 kg | 170 g | 200 g |
| 15 kg | 230 g | 270 g |
| 20 kg | 290 g | 330 g |
| 25 kg | 340 g | 390 g |
| 35 kg | 440 g | 500 g |
| 50 kg | 580 g | 660 g |
| 65 kg | 700 g | 800 g |
| 80 kg | 820 g | 930 g |
Den rekommenderade utfodringstiden är till en början upp till 12 veckor, vid kronisk bukspottkörtelinsufficiens livslångt. Rådfråga en veterinär före användning av fodret och före förlängning av utfodringstiden.
Se till att din hund alltid har tillgång till färskt dricksvatten.
| Artikelnr.: | BCO-561105 |
|---|---|
| Innehåll: | 1,80 kg |
| EAN: | 4002633561107 |
| Tillverkarnr.: | 561105 |
| Varumärken: | Belcando |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Adult |
| : | Matsmältning och tarmflora |
Sammansättning
40 % frisches Geflügelfleisch, 25 % Reis, Geflügelprotein[1], Kartoffelstärke, Geflügelleber[2], 2,5 % linfrö, 2,5 % Chiasaat, Johannisbrotschrot[1], 2,5 % Bierhefe inaktiviert[1], Geflügelfett, Apfeltrester[1], Dicalciumphosphat, torkad betmassa[3], Kaliumchlorid, Natriumchlorid, 0,3 % Chicoree Inulin, 0,2 % Kräuter[1] (Nässlor, blad, Enzianwurzel, Tausendgüldenkraut, Kamille, Fenchel, Kümmel, Mistelkraut, Schafgarbenkraut, Brombeerblätter)
- torkad
- termisk behandlad
- entzuckert
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Råprotein | 24 % |
| råfiber | 3,5 % |
| Råoljor och fetter | 13 % |
| Rohasche | 7,5 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 1,3 % |
| Phosphor | 1 % |
| Natrium | 0,45 % |
| kalium | 0,72 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 15.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.500 IE |
| Vitamin E | 150 mg |
| koppar-II-sulfat-pentahydrat | 12,5 mg |
| Järn | 200 mg |
| Mangan-II-oxid | 40 mg |
| Zink | 125 mg |
| Jod | 2 mg |
| selen | 0,05 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen | 48 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Belcando Vetline Gastro
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering