Cat's love Torrfoder för katter "Senior Duck", 400 g
Skräddarsydd för äldre katters näringsbehov
66 kr
(165 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Spannmålsfri & allergivänlig
- Från 10 års ålder
- Optimalt proteininnehåll
Beskrivning
När katter blir äldre förändras också deras näringsbehov. Med sin Senior Edition har Cat's Love skapat ett recept som är inriktat på näringsbehoven hos äldre katter.
Kan stödja äldre katter enligt följande:
- Optimalt proteininnehåll (86 % animaliskt och 14 % vegetabiliskt protein): för att stödja viktkontroll och skydda njurarna
- FOS som en prebiotisk komponent: för att stödja en balanserad tarmflora
- Balanserad blandning av mineraler: för att stödja intakta urinvägar
- naturliga växtfibrer: stödjer den så kallade "anti-hårboll effekten"
Utfodringsrekommendation:
Beroende på ålder, ras och aktivitet:
| vikt | mängd foder per dag |
| 2-3 kg | 25-45 g |
| 4-5 kg | 40-60 g |
| 6-8 kg | 55-80 g |
Energi: 1 500 kJ, 358 kcal/100 g
| Artikelnr.: | XEV-DLO-CDS00400DU |
|---|---|
| Innehåll: | 400 g |
| EAN: | 9120063685103 |
| Tillverkarnr.: | CDS00400DU |
| Varumärken: | Cat's love |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara aromskyddat, Förvara inte över 40°C, Förvara torrt |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från konserveringsmedel, Fri från konstgjorda färg- och lockämnen, Fri från tillsatt socker, Fri från spannmål, Fri från laktos, Djursvänlig, Vitaminrik |
| : | Senior |
| : | Muskulatur, Njurar och urinvägar, Matsmältning och tarmflora, Vitaminer, mineraler och spårämnen |
Sammansättning
54 % Geflügel (26 % frische Ente, 25 % Geflügelprotein getrocknet, 3 % Geflügelprotein hydrolisiert), Kartoffeln, Süßkartoffel, Cellulose[1], 3,5 % laxolja, linfrö, 0,4 % öljäst, Mineralstoffe, 0,1 % FOS (Fructo-Oligosaccharide)
- växtbaserad
Ingredienser
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| vitamin A | 18.000 IE |
| vitamin D3 | 1.300 IE |
| vitamin e | 180 mg |
| Koppar som kopparsulfat, pentahydrat | 8 mg |
| Mangan (som mangan II-oxid) | 10 mg |
| zinkoxid | 100 mg |
| Jod (som kalciumjodat, vattenfri) | 2,6 mg |
| Taurin | 1.500 mg |
| Ingredienser | |
|---|---|
| Råprotein | 29 % |
| Råoljor och fetter | 10,5 % |
| Rohasche | 6,5 % |
| råfiber | 4 % |
| Calcium | 0,9 % |
| Phosphor | 0,85 % |
| Omega-6 | 1,44 % |
| omega 3 | 0,88 % |
Juridisk information
| Tillverkare: | PetCo GmbH, Hasnerstraße 123, 1160, Wien, Österrike, office@petco.group |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Cat's love Torrfoder för katter "Senior Duck"
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering