Cat's love Torrmat för katter "Junior Poultry", 400 g
Anpassad till unga katters speciella näringsbehov
66 kr
(165 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Med algkalk & safflorolja
- 71% kötthalt
- I naturlig gelé
Beskrivning
Den allergivänliga sammansättningen är speciellt utvecklad för kattungar och unga katter mellan två och tolv månaders ålder. Det enskilda proteinet från fjäderfä har ett högt energi- och näringsbehov, vilket spelar en central roll för det unga djurets utveckling. Algkalk som källa till kalcium och värdefull safflorolja avrundar receptet perfekt. Med 85% animaliskt protein och 15% vegetabiliskt protein.
Kan stödja kattungar och unga katter enligt följande:
- Öljäst med värdefulla B-vitaminer: för att stödja ett intakt immunförsvar
- FOS som en prebiotisk komponent: för att stödja en balanserad tarmflora
- Balanserad blandning av mineraler: för att stödja intakta urinvägar
- naturliga växtfibrer: stödjer den så kallade "anti-hårboll effekten"
Utfodringsrekommendation:
beroende på ålder, ras och aktivitet:
| slutvikt | 2-6 månader per dag | 7-12 månader per dag |
| 3-4 kg | 43-68 g | 68-42 g |
| 5-6 kg | 61-89 g | 89-60 g |
| 7-8 kg | 76-108 g | 108-75 g |
Energi: 1 717 kJ, 410 kcal/100 g
| Artikelnr.: | XEV-DLO-CDJ00400PO |
|---|---|
| Innehåll: | 400 g |
| EAN: | 9120063685097 |
| Tillverkarnr.: | CDJ00400PO |
| Varumärken: | Cat's love |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara aromskyddat, Förvara inte över 40°C, Förvara torrt |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från konserveringsmedel, Fri från konstgjorda färg- och lockämnen, Fri från tillsatt socker, Fri från spannmål, Fri från laktos, Djursvänlig, Vitaminrik |
| : | Junior |
| : | Muskulatur, Njurar och urinvägar, Matsmältning och tarmflora, Vitaminer, mineraler och spårämnen |
Sammansättning
63 % Geflügel (32 % färsk kyckling, 31 % Geflügelprotein getrocknet), Kartoffeln, Erbsen, Geflügelfett, Süßkartoffel, 1,5 % laxolja, linfrö, 0,4 % öljäst, Mineralstoffe, 0,1 % FOS
Ingredienser
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| vitamin A | 20.000 IE |
| vitamin D3 | 1.450 IE |
| vitamin e | 200 mg |
| Koppar som kopparsulfat, pentahydrat | 8 mg |
| Mangan (som mangan-II-oxid) | 10 mg |
| zinkoxid | 100 mg |
| Jod (som kalciumjodat, vattenfri) | 2,6 mg |
| Taurin | 1.500 mg |
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Råprotein | 40 % |
| Råoljor och fetter | 19 % |
| Rohasche | 7,1 % |
| råfiber | 2 % |
| kalcium | 1,25 % |
| Phosphor | 1,1 % |
| Omega-6 | 3,26 % |
| omega 3 | 0,93 % |
Juridisk information
| Tillverkare: | PetCo GmbH, Hasnerstraße 123, 1160, Wien, Österrike, office@petco.group |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Cat's love Torrmat för katter "Junior Poultry"
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering