Felix Så Gott Som Det Ser Ut Blandad Variation 44x85g, 3.740 g
Våtfoder för katter
232 kr
(62 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För vuxna katter
- Nöt, höns, lax, tonfisk
- Möra bitar i gelé
- Utan konstgjorda tillsatser
Beskrivning
En kulinarisk hälsning till din lilla gourmand! Jumbopack Blandad variation från Felix bjuder på oemotståndliga smaker och balanserade måltider i matskålen. Det bästa? Varje portion smakar precis så gott som den ser ut!
De små finsmakarna kommer att njuta av de möra bitarna i saftig gelé med stor entusiasm. Men var beredd - en tom matskål följs snabbt av en blick mot skafferiet.
Våtfodret innehåller varken färgämnen eller konstgjorda aromer och konserveringsmedel!
Förpackningen innehåller 44 portionspåsar à 85 g våtfoder:
- 11 x nöt
- 11 x kyckling
- 11 x lax
- 11 x tonfisk
Utfodringsrekommendation:
En vuxen katt som väger ca 4 kg får 3 portionspåsar per dag. Fördela dagsmängden på minst 2 måltider och servera inte allt på en gång!
Servera alltid fodret rumstempererat och se till att katten har tillgång till friskt vatten.
| Artikelnr.: | FLX-12449919 |
|---|---|
| Innehåll: | 3.740 g |
| EAN: | 7613038735436 |
| Tillverkarnr.: | 12449919 |
| Varumärken: | Felix |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Adult |
| : | Så gott som det ser ut |
Sammansättning
14 % Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse (8 % kyckling), pflanzliche Eiweißextrakte, Fisch und Fischnebenerzeugnisse, Mineralstoffe, Zucker
14 % Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse (4 % Nötkött), pflanzliche Eiweißextrakte, Fisch und Fischnebenerzeugnisse, Mineralstoffe, Zucker
12 % Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse, pflanzliche Eiweißextrakte, Fisch und Fischnebenerzeugnisse (4 % lax), Mineralstoffe, Zucker
12 % Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse, pflanzliche Eiweißextrakte, Fisch und Fischnebenerzeugnisse (4 % Thunfisch), Mineralstoffe, Zucker
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Fettgehalt | 2,5 % |
| Råprotein | 0 % |
| linolsyra | 0,4 mg |
| Protein | 11,5 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 2,5 % |
| råfiber | 0,05 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 655 IE |
| Vitamin D3 | 100 IE |
| Vitamin E | 15 IE |
| Taurin | 413 mg |
| vattenfritt kalciumjodat | 0,19 mg |
| Mangan als Mangan-(II)-Sulfat | 1,5 mg |
| Zinksulfat Monohydrat | 13 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | Nestlé Österreich GmbH, Wiedner Gürtel 9, 1100, Wien, Österrike, nestle.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Felix Så Gott Som Det Ser Ut Blandad Variation 44x85g
3 kundrecensioner i alla språk
| 5 stjärnor | | 7 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
7 recensioner
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 3 recensioner tillgängliga på andra språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering