Hanfred Hampfröolja, 250 ml
Högkvalitativt hundfodertillskott
143 kr
(572 kr / l, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Kallpressad olja från hampafrön
- Värdefulla omega-3 & -6 fettsyror
- Innehåller även vitamin E
Beskrivning
Hampfröoljan för hundar är ett högkvalitativt fodertillskott med omega-3 och -6 fettsyror. Det är särskilt värdefullt för hundar eftersom de inte kan producera omega-6 i sina kroppar och måste få det från mat.
Likaså innehåller hampfröolja vitamin E, zink, fosfor, järn, magnesium, kalium, koppar, mangan och natrium.
Utfodringsrekommendation:
Ge 1 sked dagligen över fodret.
Obs:
Använd endast som tillskottsfoder, inte en ersättning för en balanserad kost (inte ett helfoder).
| Artikelnr.: | XVA-HF-hso230 |
|---|---|
| Innehåll: | 250 ml |
| EAN: | 9120110780225 |
| Tillverkarnr.: | [hso230] |
| Varumärken: | Hanfred |
| Förvaringsinstruktioner: | Håll väl försluten |
| Foderdeklaration: | Kompletteringsfoder |
| : | Hud och päls |
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 100 g |
|---|---|
| Enkelomättade fettsyror | 13 g |
| Rohprotein | 0 % |
| mättade fettsyror | 10 g |
| Rohfaser | 0 % |
| Fleromättade fettsyror. | 77 g |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 0 % |
Ingredienser
100 % Hampafröolja (kallpressad)
Juridisk information
| Tillverkare: | Hanfred HTG Hempfood, Mitterfladnitz 42, 8322, Studenzen, Österrike, www.hanfred.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Hanfred Hampfröolja
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering