Happy Dog Torrfoder Fit & Vital Mini Senior, 800 g

Torrfoder för äldre hundar

69 kr

(86 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 800 g

Bara 4 styck kvar på lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • För äldre Hundar upp till 10 kg
  • För mer vitalitet & energi
  • Utan gluten

Ofta köpt tillsammans med Happy Dog Sens Montana Häst Pure, 200 g

Happy Dog Torrfoder Fit & Vital Mini Senior, 800 g 69 kr (86 kr / kg)
Happy Dog Sens Montana Häst Pure, 200 g 25 kr (125 kr / kg)
Totalpris: 94 kr
Beskrivning

Detta läckra torrfoder för seniorer riktar sig till äldre följeslagare på upp till 10 kg, vars ämnesomsättning förändras med åldern. Livets tredje skede förgylls med ingredienser av speciellt slag: med en kombination av läcker lax, havsfisk, ägg, lamm och fågel hamnar endast högkvalitativa ingredienser i de fyrbenta vännernas matskål.

Det välsmakande receptet innehåller rikligt med omega-3- och omega-6-fettsyror, naturligt protein, värdefulla vitaminer, spårämnen och mineraler.

Den balanserade halten av protein, fosfor och natrium är särskilt skonsam för de äldre fyrbenta vännerna. Även med L-karnitin och nyzeeländsk mussla som bidrar till vitalitet och mer energi.

Utfodringsrekommendation:

Du kan blötlägga torrfodret i 60 °C varmt vatten före servering.

Hundens vikt i kg Dagsbehov i g
1 25
2 40
3 50
4 65
5 75
6 85
8 105
10 125

Artikelnr.: HDG-118344
Innehåll: 800 g
EAN: 4001967166026
Tillverkarnr.: 118344
Varumärken: Happy Dog
Foderdeklaration: Helfoder
: Fri från gluten
: Senior
Allmän information: Färgen kan avvika från originalbilden.
Ingredienser

Sammansättning

Ris, Mais, Grieben, korn, tierisches Protein (Geflügel 4 %, Lamm 4 %)[1], Öle und Fette, Fiskmjöl (5 %, davon 50 % Lachsmehl), hydrolisiertes Protein, Rübenmelasseschnitzel (entzuckert)[1], Apfeltrester[1], Kaliumklorid, Hefe[1], Natriumchlorid, Meeresalgen[1], 0,15 % Leinsamen, 0,1 % Trockenvollei, Chicoréepulver, Mariendistel, 0,02 % Muschelfleisch[1], Yucca schidigera[1], Hefe (extrahiert)[1], Artischocke, Maskros, 14 % Ingefära, Birkenblätter, Brennnessel, Kamille, Koriander, Rosmarin, Salbei, Süßholzwurzel, Thymian (Trockenkräuter gesamt: 0.14 %)

  1. torkad
Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Råprotein 23,5 %
Rohfett 11 %
råfiber 2 %
Rohöle und -fette 0 %
Rohasche 6 %
Calcium 0,9 %
Phosphor 0,65 %
Natrium 0,3 %
Omega-6 2,5 %
omega 3 0,3 %

Tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Vitamin A (3a672a) 15.000 IE
Vitamin D3 (3a671) 850 IE
Vitamin E (3a700) 115 mg
Vitamin C (3a312) 30 mg
L-Carnithin (3a910) 200 mg
Eisen (3b103) 65 mg
Kupfer (3b405) 13 mg
Zink 120 mg
Mangan (3b502) 28 mg
Jod (3b202) 2,5 mg
selen (3b801) 0,15 mg
Antioxidationsmittel
Tocopherol-Extrakte aus pflanzlichen Ölen (1b306i)
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Interquell GmbH, Südliche Hauptstraße 38, 86517, Wehringen, Österrike, happycat.de/at

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Happy Dog Torrfoder Fit & Vital Mini Senior

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder