JR Farm Degu-Spezial, 500 g
Grunden för en hälsosam degukost
60 kr
(120 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Högkvalitativt helfoder
- Artanpassad sammansättning
- Utan tillsatt socker
Beskrivning
Så härligt kan livet vara. Denna foderblandning är särskilt anpassad efter degus behov och utgör en hälsosam grund för en artanpassad kost och ett vitalt liv.
- Artanpassat helfoder
- Balanserad blandning
- Utan tillsatt socker
- Utfodringsrekommendation: ge dagligen den mängd som äts upp inom 24 timmar. Fyll på matskålen först när den är tom
| Artikelnr.: | JRF-114582 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 g |
| EAN: | 4024344009013 |
| Tillverkarnr.: | 114582 |
| Varumärken: | JR Farm |
| : | Degu |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från tillsatt socker |
| : | Adult |
Ingredienser
Sammansättning
havregryn, Veteflingor, ärtflingor, Karotten getrocknet, Persilja, Luzerne, vete, Weizen gepufft, majsflingor, Mais gepufft, Melisse, 3,3 % Pfefferminze, Rote Bete, Spitzwegerich, Sonnenhut, 1 % Ringelblumenblüten, Rotklee, Havre, Maskros, Bergwiesenheu
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Protein | 12,5 % |
| Rohprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 2,6 % |
| råfiber | 9,2 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 4,6 % |
| Calcium | 3.400 mg |
| Phosphor | 2.056 mg |
| Natrium | 480 mg |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 5.000 IE |
| Vitamin D3 | 500 IE |
| Vitamin E | 20 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | JR FARM GmbH, Am Schlarpfengrund 5, 86684, Holzheim-Pessenburgheim, Tyskland, www.jr-farm.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för JR Farm Degu-Spezial
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering