JR Farm Dvärghamster Festmåltid, 600 g
Artanpassat helfoder för dvärghamstrar
44 kr
(73 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Naturlig sammansättning
- Med vilda fröer & animaliskt protein
- Utan frukt
Beskrivning
Äta som i naturen! Detta helfoder är särskilt utvecklat för dvärghamstrar och anpassat efter deras näringsbehov. Det ger en naturlig och artanpassad kost och lägger grunden för ett vitalt liv. Blandningen med vilda frön och en extra portion animaliskt protein äts upp helt och är självklart fri från frukt och sockerhaltiga ingredienser.
- Helfoder för dvärghamstrar
- Med grönsaker, spannmål, örter och animaliskt protein
- Utan frukt och sockerhaltiga ingredienser
- Utfodringsrekommendation: ge dagligen så mycket foder som äts upp inom 24 timmar, fyll på först när skålen är helt tom
| Artikelnr.: | JRF-115114 |
|---|---|
| Innehåll: | 600 g |
| EAN: | 4024344136801 |
| Tillverkarnr.: | 115114 |
| Varumärken: | JR Farm |
| : | Hamster |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Naturlig |
| : | Adult |
Ingredienser
Sammansättning
Silberhirse, La Plata Hirse, Manna Hirse, Havre, Mais, vete, Jordnötter, Veteflingor, Ris, Kanariengrassaat, Weizen gepufft, rote Mohairhirse, Bovete, Graspflanzensaat, Senegalhirse, 3 % Shrimps, Wildsaaten (bestehend unter anderem aus Alexandrinerklee, Rumex, Gänseblümchen, Gänsefuß, hirs, Hirtentäschel, Kamille, Knöterich, Kornblumen, Melde, Vallmofrö, rödsvingel, Spenatfrön, Penséer, Vogelmiere, Wegerich, dt. Weidelgras, Welsches Weidelgras, Wiesenrispe, Windhalm), Leinsaat, Dinkel, Dari, 2 % Seidenraupenpuppen, Mungbohnen, Milo spannmål, Hanfsaat, Mariendistelsaat, geschälte Kürbiskerne, Fenchelsaat, Nyponkärnor, Svart kummin
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Protein | 14,5 % |
| Rohprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 8,4 % |
| råfiber | 6,8 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 3,2 % |
| Calcium | 1.918 mg |
| Phosphor | 2.469 mg |
| Natrium | 348 mg |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 18.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.800 IE |
| Vitamin E | 72 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | JR FARM GmbH, Am Schlarpfengrund 5, 86684, Holzheim-Pessenburgheim, Tyskland, www.jr-farm.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för JR Farm Dvärghamster Festmåltid
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering