JR Farm Farm Food Mus Adult, 500 g
Grunden för ett vitalt musliv
44 kr 49 kr -10%
(88 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För vuxna möss
- Utvecklad med experter
- Naturligt helfoder
Beskrivning
Utvecklat av experter, älskat av möss - detta högkvalitativa helfoder ger vuxna möss allt de behöver för en artanpassad kost och gör det möjligt att utfodra dina möss på ett naturligt sätt, precis som i det vilda. Det är en viktig grund för ett långt och gott musliv.
- Utvecklat med experter
- Mer än 35 olika fröer
- Fyra högkvalitativa animaliska proteinkällor
- Stödjer tarmflorans naturliga funktion genom farm-komplex med prebiotiskt inulin från palsternacksrot
- Yuccaextrakt som bidrar till att minska urinlukt
- Utfodringsrekommendation: ge dagligen den mängd som äts upp inom 24 timmar. Fyll på matskålen först när den är tom
| Artikelnr.: | JRF-115091 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 g |
| EAN: | 4024344136580 |
| Tillverkarnr.: | 115091 |
| Varumärken: | JR Farm |
| : | Färgmus |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Adult |
Ingredienser
Sammansättning
Manna Hirse, Silberhirse, La Plata Hirse, Karotten getrocknet, Kanariengrassaat, Graspflanzensaat, vete, majsflingor, Veteflingor, Weizen gepufft, Dari, 2,8 % Pastinaken, Wildsaaten (bestehend unter anderem aus Alexandrinerklee, Rumex, Gänseblümchen, Gänsefuß, hirs, Hirtentäschel, Kamille, Knöterich, Kornblumen, Melde, Vallmofrö, rödsvingel, Spenatfrön, Penséer, Vogelmiere, Wegerich, dt. Weidelgras, Welsches Weidelgras, Wiesenrispe, Windhalm), rote Mohairhirse, Senegalhirse, Milo spannmål, Ris, Rote Bete, 1,7 % Leinsaat, Bovete, Johannisbrot getrocknet, Mariendistelsaat, Mais, Havre, 1,3 % Shrimps, Fenchelsaat, Mungbohnen, Hagebuttensaat, Hanfsaat, 1 % Gammarus, 1 % Mehlwürmer, Bockhornsklöverfrö, Skalade sesamfrön, Amaranth, Blaumohn, Ringelblumenblüten, 1 % Persilja, 0,8 % Seidenraupenpuppen, Jordnötter, Tomater, 0,5 % Paprika, Zucchini, Gurke, Svart kummin, Knaulgrassaat, Lieschgrassaat, Luzernesaat, Dillsaat, 0,2 % Yucca schidigera
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Protein | 13,2 % |
| Rohprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 6,9 % |
| råfiber | 6,9 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 3,8 % |
| Calcium | 1.570 mg |
| Phosphor | 2.183 mg |
| Natrium | 668 mg |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 18.920 IE |
| Vitamin C | 10 mg |
| Vitamin D3 | 1.876 IE |
| Vitamin E | 77 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | JR FARM GmbH, Am Schlarpfengrund 5, 86684, Holzheim-Pessenburgheim, Tyskland, www.jr-farm.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Farm Food Mus Adult
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering