JR Farm Råttfestmåltid, 600 g
För mätta och nöjda råttor
44 kr
(73 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Artanpassat & naturligt
- Extra animaliskt protein
- Utan pellets
Beskrivning
Äta som i naturen! Detta helfoder är särskilt utvecklat för råttor och anpassat efter deras näringsbehov. Det ger en naturlig och artanpassad kost som lägger grunden för ett vitalt liv. Blandningen utan pellets äts upp helt och innehåller rikligt med grönsaker samt en extra portion animaliskt protein.
- Helfoder för råttor
- Med grönsaker, spannmål, örter och animaliskt protein
- Utan pellets
- Utfodringsrekommendation: ge dagligen så mycket foder som äts upp inom 24 timmar, fyll på först när skålen är helt tom
| Artikelnr.: | JRF-115110 |
|---|---|
| Innehåll: | 600 g |
| EAN: | 4024344136764 |
| Tillverkarnr.: | 115110 |
| Varumärken: | JR Farm |
| : | Råtta |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Naturlig, Med animaliskt protein |
| : | Adult |
Ingredienser
Sammansättning
extrudiertes Maismehl, majsflingor, Dari, Veteflingor, Solroskärnor, Milo spannmål, Weizen gepufft, vete, extrudiertes Reismehl, Johannisbrot, ärtflingor, Mais, Wildsaaten (bestehend unter anderem aus Alexandrinerklee, Rumex, Gänseblümchen, Gänsefuß, hirs, Hirtentäschel, Kamille, Knöterich, Kornblumen, Melde, Vallmofrö, rödsvingel, Spenatfrön, Penséer, Vogelmiere, Wegerich, dt. Weidelgras, Welsches Weidelgras, Wiesenrispe, Windhalm), Silberhirse, Kanariengrassaat, 2 % Shrimps, Karotten getrocknet, Bovete, Manna Hirse, Havre, 1 % Seidenraupenpuppen, Mungbohnen, Schwein, Kyckling, Hafer-Ecken (50% Hafer) pflanzliche Eiweißextrakte, pflanzliche Nebenerzeugnisse (Gerstenmalz), Mineraler, Fisk, Luzerne, extrudiertes Weizenmehl, soja
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Protein | 12,4 % |
| Rohprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 5,5 % |
| råfiber | 4,5 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 3,6 mg |
| Calcium | 3.187 mg |
| Phosphor | 3.316 mg |
| Natrium | 666 mg |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 18.375 IE |
| Vitamin D3 | 1.838 IE |
| Vitamin E | 74 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | JR FARM GmbH, Am Schlarpfengrund 5, 86684, Holzheim-Pessenburgheim, Tyskland, www.jr-farm.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för JR Farm Råttfestmåltid
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering