JR Farm Super Gnagarfoder, 2,50 kg
Artanpassat helfoder
99 kr 110 kr -10%
(40 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För marsvin & dvärgkaniner
- Med mineraler & vitaminer
- Artanpassad sammansättning
Beskrivning
Denna färgglada premiummix gör marsvin och dvärgkaniner nöjda, eftersom den innehåller allt som bör finnas i en artanpassad kost. Mycket högkvalitativa grönsaker och spannmål ger både smak och en stabil grund för ett vitalt liv.
- Helfoder för marsvin och dvärgkaniner
- Med grönsaker och spannmål
- Högt innehåll av vitaminer och mineraler
- Utfodringsrekommendation: ge så mycket foder som äts upp inom 24 timmar, fyll på först när skålen är tom
| Artikelnr.: | JRF-114522 |
|---|---|
| Innehåll: | 2,50 kg |
| EAN: | 4024344007750 |
| Tillverkarnr.: | 114522 |
| Varumärken: | JR Farm |
| : | Dvärgkanin, Marsvin |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Naturlig, Mineralrik, Vitaminrik |
| : | Adult |
Ingredienser
Sammansättning
vete, Luzerne, extrudiertes Maismehl, Veteflingor, majsflingor, Mais, Havre, Ackerbohnenflocken, 3 % Karotten getrocknet, Johannisbrot, Weizenkleie, Sonnenblumen-Extraktionsschrot, ärtflingor, Sonnenblumensaat, Weizen gepufft, maltgroddar, 0,5 % Purjolök
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Protein | 11,7 % |
| Rohprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 3,4 % |
| råfiber | 10,3 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 5 % |
| Calcium | 3.425 mg |
| Phosphor | 2.510 mg |
| Natrium | 300 mg |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 10.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.000 IE |
| Vitamin E | 25 mg |
| Vitamin C | 250 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | JR FARM GmbH, Am Schlarpfengrund 5, 86684, Holzheim-Pessenburgheim, Tyskland, www.jr-farm.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för JR Farm Super Gnagarfoder
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering