Kattovit Sensitive Burk Kyckling, 185 g
Högkvalitativt diethelfoder för katter med foderallergier
16 kr
(86 kr / kg, inkl. 25% moms.
Variant:
Egenskaper och fördelar
- Hypoallergen formulering
- Utan tillsatta kolhydrater
- Passar för eliminationsdiet
Beskrivning
Detta hypoallergena våtfoder med saftiga kycklingbitar är utvecklat enligt de senaste vetenskapliga rönen och särskilt anpassat för katter med foderallergier. Tack vare sin sammansättning är det extra skonsamt och kan bidra till kattens normala välbefinnande.
- Diethelfoder för vuxna katter
- Hypoallergen formulering
- Lämpligt för eliminationsdiet
- Med endast en typ av kött och utan tillsatta kolhydrater
- Utvecklat för katter med foderintolerans
- Kan minska symptom på råvaru- och näringsintolerans
- Möra kycklingbitar i sås
- D-receptur
Utfodringsrekommendation:
- Det rekommenderas att rådfråga veterinär före användning av fodret samt innan utfodringsperioden förlängs.
- Utfodringsperiod: 3 - 8 veckor; kan även ges i upp till ett år om intoleranssymptomen minskar.
- Utfodringsmängd vid kroppsvikt 3 kg: 190 g dagligen
- Utfodringsmängd vid kroppsvikt 4 kg: 230 g dagligen
- Utfodringsmängd vid kroppsvikt 5 kg: 270 g dagligen
- Ge inga extra godbitar.
- Det individuella näringsbehovet påverkas även av kattens ålder, aktivitetsnivå, levnadsförhållanden och ras.
- Se alltid till att din katt har tillgång till färskt dricksvatten.
| Artikelnr.: | KTV-181018 |
|---|---|
| Innehåll: | 185 g |
| EAN: | 4000158780539 |
| Tillverkarnr.: | 181018 |
| Varumärken: | Kattovit |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Adult |
| : | Allergier och eksem |
Sammansättning
63 % kyckling (Muskelfleisch, Lever, Herz, Magsäck, Haut), Mineralstoffe
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per portion (100 g) |
|---|---|
| Råprotein | 10 % |
| fetthalt | 6 % |
| råfiber | 0,5 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 2 % |
| fukthalt | 81 % |
| Calcium | 0,25 % |
| Phosphor | 0,2 % |
| magnesium | 0,015 % |
| Kaloriengehalt | 93 kcal |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per portion (1 kg) |
|---|---|
| Vitamin D3 | 200 IE |
| Vitamin E | 20 mg |
| Zink | 5 mg |
| Jod | 0,2 mg |
| Mangan | 2 mg |
| Taurin | 500 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Tyskland, www.finnern.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Kattovit Sensitive Burk Kyckling
5,0 av 5 stjärnor
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering