Kattovit Sensitive Torrfoder, 4 kg

Hypoallergent diethelfoder

313 kr

(78 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 4 kg

Bara 5 styck kvar på lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Vid intoleransbesvär
  • Utan tillsatt nöt- & fläskprotein
  • Spannmåls- & glutenfri

Ofta köpt tillsammans med Kattovit Diabetes Färskpåse Lax, 85 g

Kattovit Sensitive Torrfoder, 4 kg 313 kr (78 kr / kg)
Kattovit Diabetes Färskpåse Lax, 85 g 11 kr (129 kr / kg)
Totalpris: 324 kr
Beskrivning

Detta hypoallergena torrfoder är utvecklat enligt de senaste vetenskapliga rönen och särskilt anpassat för katter med foderallergier. Tack vare sin sammansättning utan spannmål samt utan protein från nöt och gris är det extra skonsamt och kan bidra till kattens normala välbefinnande.

  • Diethelfoder för vuxna katter
  • Hypoallergen formulering
  • Utvecklat för katter med foderallergier
  • Kan minska symptom på råvaru- och näringsintolerans
  • Kan stödja normal hud- och pälshälsa
  • Utan tillsatt protein från gris och nöt
  • Utan spannmål
  • Glutenfritt
  • D-receptur

Utfodringsrekommendation:

  • Det rekommenderas att rådfråga veterinär före användning av fodret.
  • Rekommenderad utfodringsperiod: inledningsvis 3 - 8 veckor; efter att intoleranssymptomen avtagit kan detta foder fortsätta ges i upp till 1 år.
  • Utfodringsmängd per dag för en genomsnittligt stor katt (4 kg): 60 g
  • Det individuella näringsbehovet påverkas även av kattens ålder, aktivitetsnivå, levnadsförhållanden och ras.
  • Se alltid till att din katt har tillgång till färskt dricksvatten.
Artikelnr.: KTV-180651
Innehåll: 4 kg
EAN: 4000158771667
Tillverkarnr.: 180651
Varumärken: Kattovit
Foderdeklaration: Helfoder
: Adult
Allmän information: Färgen kan avvika från originalbilden.
Sammansättning

Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse (31 % kyckling), pflanzliche Nebenerzeugnisse, Gemüse, Öle und Fette, pflanzliche Eiweißextrakte, Jäst, Eier und Eiererzeugnisse, Mineralstoffe, Proteinquelle (31 % getrocknetes Huhn, 3,5 % Geflügelprotein, 1 % Trockenvollei, 8 % Kartoffelprotein, Kohlenhydratquelle (17 % Ärtstärkelse, 17 % Kartoffelstärke))

Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser per portion (100 g)
Råprotein 32 %
fetthalt 22 %
råfiber 2 %
Rohöle und -fette 0 %
Rohasche 7,2 %
Calcium 1,3 %
Phosphor 1 %
Kaloriengehalt 419 kcal

Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser

Ingredienser per portion (1 kg)
Vitamin A 16.000 IE
Vitamin D3 800 IE
Vitamin E 240 mg
Zink 112 mg
Jod 4 mg
Selen i organisk form av selen jästen Saccharomyces cerevisiae CNCM I-3060 inaktiv 0,12 mg
Taurin 1.000 mg
Antioxidanter[1]
  1. Tekniska tillsatser
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Tyskland, www.finnern.de

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Kattovit Sensitive Torrfoder