Kattovit Sensitive Färskpåse (85 g)
Utvecklat för katter med foderallergier
10 kr
(118 kr / kg, inkl. 25% moms.
Variant:
Egenskaper och fördelar
- Hypoallergen formulering
- Eliminationsdiet
- Möra bitar i sås
Passar med
Beskrivning
Detta hypoallergena våtfoder med saftiga bitar av kyckling och kalkon är utvecklat enligt de senaste vetenskapliga rönen och särskilt anpassat för katter med foderallergier. Tack vare sin sammansättning är det extra skonsamt och kan bidra till kattens normala välbefinnande.
- Diethelfoder för vuxna katter
- Hypoallergen formulering
- Lämpligt för eliminationsdiet
- Utvecklat för katter med foderallergier
- Kan minska symptom på råvaru- och näringsintolerans
- Kan stödja normal hud- och pälshälsa
- Möra bitar av kyckling och kalkon i sås
- D-receptur
Utfodringsrekommendation:
- Det rekommenderas att rådfråga veterinär före användning av fodret samt innan utfodringsperioden förlängs.
- Utfodringsperiod: 3 - 8 veckor; kan även ges under obegränsad tid när intoleranssymptomen har minskat.
- Utfodringsmängd vid kroppsvikt upp till 3 kg: 2 portionspåsar dagligen
- Utfodringsmängd vid kroppsvikt upp till 5 kg: 3 portionspåsar dagligen
- Ge inga extra godbitar.
- Det individuella näringsbehovet påverkas även av kattens ålder, aktivitetsnivå, levnadsförhållanden och ras.
- Se alltid till att din katt har tillgång till färskt dricksvatten.
| Artikelnr.: | KTV-181081 |
|---|---|
| Innehåll: | 85 g |
| EAN: | 4000158772398 |
| Tillverkarnr.: | 181081 |
| Varumärken: | Kattovit |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Upp till 85 g |
| : | Adult |
Sammansättning
Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse (25 % kyckling, 14 % Kalkon), Eier und Eiererzeugnisse, pflanzliche Nebenerzeugnisse, Reis (gekocht), Mineralstoffe, 2,4 % Trockenvollei
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per portion (100 g) |
|---|---|
| Råprotein | 8 % |
| fetthalt | 5 % |
| råfiber | 0,5 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 2 % |
| fukthalt | 81 % |
| Calcium | 0,35 % |
| Phosphor | 0,3 % |
| magnesium | 0,02 % |
| Kaloriengehalt | 86 kcal |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per portion (1 kg) |
|---|---|
| Vitamin A | 1.040 IE |
| Vitamin D3 | 125 IE |
| Vitamin E | 20 mg |
| Järnsulfat, monohydrat | 40 mg |
| Zink | 27 mg |
| koppar-II-sulfat-pentahydrat | 1,2 mg |
| Mangan als Mangan-(II)-Sulfat | 1 mg |
| Jod | 0,6 mg |
| Taurin | 720 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Tyskland, www.finnern.de |
|---|
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Kattovit Sensitive Färskpåse
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering