Kattovit Sensitive Torrfoder (4 kg)
Hypoallergent diethelfoder
298 kr
(75 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Vid intoleransbesvär
- Utan tillsatt nöt- & fläskprotein
- Spannmåls- & glutenfri
Beskrivning
Detta hypoallergena torrfoder är utvecklat enligt de senaste vetenskapliga rönen och särskilt anpassat för katter med foderallergier. Tack vare sin sammansättning utan spannmål samt utan protein från nöt och gris är det extra skonsamt och kan bidra till kattens normala välbefinnande.
- Diethelfoder för vuxna katter
- Hypoallergen formulering
- Utvecklat för katter med foderallergier
- Kan minska symptom på råvaru- och näringsintolerans
- Kan stödja normal hud- och pälshälsa
- Utan tillsatt protein från gris och nöt
- Utan spannmål
- Glutenfritt
- D-receptur
Utfodringsrekommendation:
- Det rekommenderas att rådfråga veterinär före användning av fodret.
- Rekommenderad utfodringsperiod: inledningsvis 3 - 8 veckor; efter att intoleranssymptomen avtagit kan detta foder fortsätta ges i upp till 1 år.
- Utfodringsmängd per dag för en genomsnittligt stor katt (4 kg): 60 g
- Det individuella näringsbehovet påverkas även av kattens ålder, aktivitetsnivå, levnadsförhållanden och ras.
- Se alltid till att din katt har tillgång till färskt dricksvatten.
| Artikelnr.: | KTV-180651 |
|---|---|
| Innehåll: | 4 kg |
| EAN: | 4000158771667 |
| Tillverkarnr.: | 180651 |
| Varumärken: | Kattovit |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Adult |
Sammansättning
Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse (31 % kyckling), pflanzliche Nebenerzeugnisse, Gemüse, Öle und Fette, pflanzliche Eiweißextrakte, Jäst, Eier und Eiererzeugnisse, Mineralstoffe, Proteinquelle (31 % getrocknetes Huhn, 3,5 % Geflügelprotein, 1 % Trockenvollei, 8 % Kartoffelprotein, Kohlenhydratquelle (17 % Ärtstärkelse, 17 % Kartoffelstärke))
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per portion (100 g) |
|---|---|
| Råprotein | 32 % |
| fetthalt | 22 % |
| råfiber | 2 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 7,2 % |
| Calcium | 1,3 % |
| Phosphor | 1 % |
| Kaloriengehalt | 419 kcal |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per portion (1 kg) |
|---|---|
| Vitamin A | 16.000 IE |
| Vitamin D3 | 800 IE |
| Vitamin E | 240 mg |
| Zink | 112 mg |
| Jod | 4 mg |
| Selen i organisk form av selen jästen Saccharomyces cerevisiae CNCM I-3060 inaktiv | 0,12 mg |
| Taurin | 1.000 mg |
| Antioxidanter[1] |
- Tekniska tillsatser
Juridisk information
| Tillverkare: | Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Tyskland, www.finnern.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Kattovit Sensitive Torrfoder
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering