Kattovit Urinary Kalv, 85 g
Högkvalitativt diethelfoder vid benägenhet för struvitstenar
9 kr 10 kr -10%
(106 kr / kg, inkl. 25% moms.
-
Kattovit
Urinary Dryck
Kan hjälpa till att förebygga struvitstenar
11 kr 13 kr(81 kr / l) -
Kattovit
Urinary Kyckling Torrfoder
För katter med benägenhet för struvitstenar
268 kr 298 kr -
-
Kattovit
Urinary Tonfisk Torrfoder
Dietfoder vid benägenhet för bildning av struvitstenar
268 kr 298 kr -
Kattovit
Urinary Kalv
Högkvalitativt diethelfoder vid benägenhet för struvitstenar
9 kr 10 kr(106 kr / kg) -
Kattovit
Urinary Kyckling
Stödjande utfodring vid benägenhet för struvitstenar
9 kr 10 kr(106 kr / kg) -
Kattovit
Urinary Färskpåse Kalkon
Högkvalitativt diethelfoder för katter med benägenhet för struvitstenar
9 kr 10 kr(106 kr / kg) -
Kattovit
Urinary Färskpåse Lax
Högkvalitativt diethelfoder vid benägenhet för bildning av struvitstenar
9 kr 10 kr(106 kr / kg) -
Kattovit
Urinary Burk Tonfisk
Högkvalitativt diethelfoder vid benägenhet för struvitstenar
9 kr 10 kr(106 kr / kg)
Egenskaper och fördelar
- Smakrik paté med kalv
- Kan förebygga bildning av urinstenar
- Hög energitäthet & smältbarhet
Beskrivning
Detta högkvalitativa diethelfoder med fint kalvkött är utvecklat enligt de senaste vetenskapliga rönen och särskilt anpassat för katter med benägenhet för struvitstenar. Tack vare sin sammansättning kan det bidra till att förebygga bildning av urinsten och stödja kattens normala välbefinnande.
- Diethelfoder för vuxna katter
- Utvecklat för katter med benägenhet för struvitstenar
- Kan bidra till att förebygga bildning av urinsten (FLUTD) genom att hålla katturinens pH-värde under 6,5
- Urinförsurande egenskaper tack vare DL-metionin och kalciumsulfat
- Lågt magnesiuminnehåll
- Hög energitäthet
- Hög smältbarhet
- C-receptur
- Fin paté med kalvkött
Utfodringsrekommendation:
- Det rekommenderas att rådfråga veterinär före användning av fodret samt innan utfodringsperioden förlängs.
- Utfodringsperiod: inledningsvis upp till 6 månader
- Utfodringsmängd vid kroppsvikt 3 kg: 170 g / 2 portionspåsar dagligen
- Utfodringsmängd vid kroppsvikt upp till 4 kg: 205 g / 2 - 3 portionspåsar dagligen
- Utfodringsmängd vid kroppsvikt upp till 5 kg: 240 g / 3 portionspåsar dagligen
- Det individuella näringsbehovet påverkas även av kattens ålder, aktivitetsnivå, levnadsförhållanden och ras.
- Se alltid till att din katt har tillgång till färskt dricksvatten.
- Urinundersaturerande eller metastabiliserande egenskaper avseende struvit och/eller urinförsurande egenskaper.
| Artikelnr.: | KTV-181072 |
|---|---|
| Innehåll: | 85 g |
| EAN: | 4000158772060 |
| Tillverkarnr.: | 181072 |
| Varumärken: | Kattovit |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från färgämnen |
| : | Adult |
| : | Urinblåsa och urinsten |
Sammansättning
24 % Kalb (Lever, Lung), Magsäck, Geflügelhaut, Geflügelherzen, Geflügelleber, Geflügelmagen, Geflügelfleisch, Mineralstoffe (0,3 % Calciumsulfat)
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per portion (100 g) |
|---|---|
| Råprotein | 10 % |
| fetthalt | 7 % |
| råfiber | 0,5 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 2,2 % |
| fukthalt | 79 % |
| Calcium | 0,33 % |
| Phosphor | 0,24 % |
| Natrium | 0,32 % |
| magnesium | 0,016 % |
| kalium | 0,2 % |
| Kaloriengehalt | 104 kcal |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per portion (1 kg) |
|---|---|
| Vitamin D3 | 200 IE |
| Vitamin E | 20 mg |
| Zink | 5 mg |
| Jod | 0,2 mg |
| Mangan | 2 mg |
| DL-metionin | 2.000 mg |
| Ammoniumchlorid[1] | 400 mg |
- Registreras som zootekniska tillsatser enligt fastställandet
Juridisk information
| Tillverkare: | Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Tyskland, www.finnern.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Kattovit Urinary Kalv
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering