Leonardo Adult Maxi Getreidefri, 1,80 kg
Torrfoder för katter
262 kr 276 kr -5%
(146 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För stora kattraser
- Vid allergier & överkänslighet
- Med fjäderfä, amarant, chiafrön & krill
- Tillverkat i Tyskland
Beskrivning
Detta spannmålsfria torrfoder är ett måste för stora köttälskare och innehåller extra färsk kyckling. Recepten är förfinad med krill, amarant och chiasäd, och passar perfekt för känsliga katter med foderintolerans. Tack vare extra stora foderbitar är det också ett utmärkt val för katter av större raser!
80 % animaliskt och 20 % vegetabiliskt protein.
Utfodringsrekommendation/dag:
Du kan kombinera Adult torrfoder med våtfoder. 25 g torrfoder kan ersättas med 100 g våtfoder.
| Vikt | Kastrerad katt/innekatt | Aktiv katt |
| 3 kg | 25-40 g | 55 g |
| 4 kg | 35-50 g | 65 g |
| 5 kg | 40-55 g | 75 g |
| 6 kg | 45-65 g | 85 g |
| 7 kg | 50-70 g | 95 g |
| Artikelnr.: | LDO-753515 |
|---|---|
| Innehåll: | 1,80 kg |
| EAN: | 4002633753519 |
| Tillverkarnr.: | 753515 |
| Varumärken: | Leonardo |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från spannmål |
| : | Adult |
Sammansättning
30 % frisches Geflügelfleisch, 21 % Geflügelprotein aschearm und getrocknet, 15 % Amarant, Ärtmjöl, Kartoffelstärke, Geflügelleber hydrolysiert, Geflügelfett, Ei getrocknet, Meeres-Zooplankton gemahlen (2,5 % Krill), 2,5 % Fischmehl aus Meeresfischen, 2,5 % Bierhefe inaktiviert und getrocknet, Traubenkernexpeller, 1,3 % Chiasaat, Johannisbrotschrot getrocknet, Guarkernmehl, Natriumchlorid, Kaliumchlorid, Dicalciumphosphat, Chicoree Inulin
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 32 % |
| Råprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 18 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 8,2 % |
| råfiber | 2,8 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 1 % |
| Phosphor | 0,8 % |
| Natrium | 0,4 % |
| magnesium | 0,09 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 15.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.500 IE |
| Vitamin E | 150 mg |
| Vitamin C (Natriumascorbylphosphat) | 245 mg |
| Taurin | 1.400 mg |
| L-Carnithin | 50 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat-Pentahydrat) | 15 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat-Monohydrat) | 200 mg |
| Mangan (Mangan-II-oxid) | 50 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 150 mg |
| Jod (Kalziumjodat, wasserfrei) | 2,5 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,15 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Lecithin | 2.000 mg |
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 80 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Leonardo Adult Maxi Getreidefri
3 kundrecensioner i alla språk
| 5 stjärnor | | 3 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
3 recensioner
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 3 recensioner tillgängliga på andra språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering