Leonardo Adult Poultry Getreidefri, 7,5 kg (7,50 kg)
Torrfoder för katter
617 kr 686 kr -10%
(82 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För vuxna katter
- Vid allergier & överkänslighet
- Med fjäderfä, krill, amarant & chiafrön
- Tillverkat i Tyskland
Beskrivning
Detta spannmålsfria torrfoder passar köttälskande katter perfekt och innehåller extra färsk kyckling. Receptet är berikat med krill, amarant och chiasäd och är särskilt utformat för känsliga katter med foderintolerans.
80 % animaliskt och 20 % vegetabiliskt protein.
Utfodringsrekommendation/dag:
Du kan kombinera Adult torrfoder med våtfoder. 25 g torrfoder kan ersättas med 100 g våtfoder.
| Vikt | Kastrerad katt/innekatt | Aktiv katt |
| 3 kg | 25-40 g | 55 g |
| 4 kg | 35-50 g | 65 g |
| 5 kg | 40-55 g | 75 g |
| 6 kg | 45-65 g | 85 g |
| 7 kg | 50-70 g | 95 g |
| Artikelnr.: | LDO-758625 |
|---|---|
| Innehåll: | 7,50 kg |
| EAN: | 4002633758620 |
| Tillverkarnr.: | 758625 |
| Varumärken: | Leonardo |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från spannmål |
| : | Adult |
Sammansättning
30 % frisches Geflügelfleisch, 22 % Geflügelprotein aschearm und getrocknet, 15 % Amarant, Kartoffelstärke, Ärtmjöl, Geflügelfett, Geflügelleber hydrolysiert, Meeres-Zooplankton gemahlen (2,5 % Krill), 2,5 % Fischmehl aus Meeresfischen, 2,5 % Bierhefe inaktiviert und getrocknet, Ei getrocknet, Traubenkernexpeller, 1,3 % Chiasaat, Johannisbrotschrot getrocknet, Natriumchlorid, Kaliumchlorid, Dicalciumphosphat, Chicoree Inulin
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 32 % |
| Råprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 18 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 8,2 % |
| råfiber | 2,8 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 1 % |
| Phosphor | 0,7 % |
| Natrium | 0,4 % |
| magnesium | 0,09 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 15.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.500 IE |
| Vitamin E | 150 mg |
| Vitamin C (Natriumascorbylphosphat) | 245 mg |
| Taurin | 1.400 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat- Pentahydrat) | 15 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat-Monohydrat) | 200 mg |
| Mangan (Mangan-II-oxid) | 50 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 150 mg |
| Jod (Kalziumjodat, wasserfrei) | 2,5 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,15 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Lecithin | 2.000 mg |
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 80 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Leonardo Adult Poultry Getreidefri
1 kundrecension i alla språk
| 5 stjärnor | | 1 | (50%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 1 | (50%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
2 recensioner
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering