Leonardo Fresh Duck, 250 g
Torrfoder för katter
60 kr
(240 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Med 85 % färskt kött
- 15 % holistiska ingredienser
- Med högkvalitativa proteiner
- Fett- & stärkelseminskat
- Tillverkat i Tyskland
Beskrivning
Extra färskt kött från anka och fjäderfä kombineras med noggrant utvalda vegetabiliska ingredienser som grönsaker, örter, bär och chlorellaalger. Det holistiska foderkonceptet är helt fritt från spannmål och potatis, vilket gör det extra lättsmält för hungriga katter. Istället bygger receptet på en fettsnål och stärkelsebegränsad formula med högkvalitativt protein från ärtor och amarant.
De smakrika kroketterna tillverkas utan förtorkat köttmjöl och bygger på Fresh Meat Technology, där färskt kött omedelbart omvandlas till kroketter för att bevara den naturliga köttsmaken.
Innehåller 85 % färskt kött och 15 % holistiska ingredienser.
Utfodringsrekommendation per dag:
| Vikt | Kastrerade katter & innekatter | Aktiva katter |
| 3 kg | 25-40 g | 50 g |
| 4 kg | 30-45 g | 60 g |
| 5 kg | 35-55 g | 70 g |
| 6 kg | 40-60 g | 80 g |
| 7 kg | 45-65 g | 90 g |
| Artikelnr.: | LDO-757005 |
|---|---|
| Innehåll: | 250 g |
| EAN: | 4002633757005 |
| Tillverkarnr.: | 757005 |
| Varumärken: | Leonardo |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Låg fetthalt, Fri från spannmål |
| : | Adult |
Ingredienser
Sammansättning
43 % Frisches Entenfleisch, 42 % Frisches Geflügelfleisch, ärtmjöl, Amaranth, Meeres-Zooplankton gemahlen (Krill, 1.7 %), Ei getrocknet, Fischmehl aus Meeresfischen getrocknet und hydrolysiert, Geflügelleber hydrolysiert, Chiasaat, 0,4 % Bierhefe inaktiviert und getrocknet[5], Johannisbrotschrot getrocknet, Apfeltrester getrocknet, Gemüse getrocknet[2], 0,18 % Torkade alger[3], Dicalciumphosphat, Kaliumklorid, Waldbeeren getrocknet[4], 0,07 % Cranberrys, Kräuter getrocknet[1], Oliven-Extrakt (Olea europaea)
- Brennnesselblätter, Enzianwurzel, Tausendgüldenkraut, Kamille, Fenchel, Kümmel, Mistelkraut, Schafgarbenkraut, Brombeerblätter
- Karotten, Pastinaken, Rote Bete, Lauch
- Chlorella vulgaris
- gesamt: 0.07 % Ebereschen, Hagebutten, Heidelbeeren, Holunderbeeren, Johannisbeeren
- Quelle von Beta-Glucanen und Mannan-Oligosacchariden
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 40 % |
| Rohprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 22 % |
| Rohasche | 7 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| råfiber | 2,5 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 1 % |
| Phosphor | 0,9 % |
| Natrium | 0,4 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 15.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.500 IE |
| Vitamin E | 150 mg |
| Vitamin C (Natriumascorbylphosphat) | 245 mg |
| Taurin | 1.400 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat-Pentahydrat) | 15 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat-Monohydrat) | 200 mg |
| Mangan (Mangan-II-oxid) | 40 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 150 mg |
| Jod (Kalziumjodat, wasserfrei) | 2,5 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,15 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Lecithin | 2.000 mg |
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 80 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Leonardo Fresh Duck
1 kundrecension i alla språk
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering