Leonardo Kitten Getreidefri, 7,5 kg (7,50 kg)
Torrfoder för kattungar
625 kr
(83 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Fram till 1 års ålder
- Med fjäderfä, krill, amarant & makrill
- Tillverkat i Tyskland
Beskrivning
Detta spannmålsfria torrfoder får små köttälskare att spinna av glädje med extra färskt fjäderfä. Receptet är förfinat med krill, amarant och makrill och är noggrant anpassat efter behoven hos känsliga kattungar.
85 % animaliskt och 15 % vegetabiliskt protein.
Utfodringsrekommendation per dag:
| Ålder i månader | Kastrerade/innekatter | Aktiva katter |
| 2-4 | - | 60-70 g |
| 5-9 | 50-60 g | 80-90 g |
| 10-12 | 50-55 g | 80-85 g |
Du kan även ge torrfodret till dräktiga och digivande katthonor:
| Vid dräktighet | Vid digivning |
| 80 g | min. 75 g |
| Artikelnr.: | LDO-757925 |
|---|---|
| Innehåll: | 7,50 kg |
| EAN: | 4002633757920 |
| Tillverkarnr.: | 757925 |
| Varumärken: | Leonardo |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från spannmål |
| : | Kitten |
Sammansättning
30 % frisches Geflügelfleisch, 24 % Geflügelprotein aschearm und getrocknet, 10 % Amarant, Kartoffelstärke, Geflügelfett, Ärtmjöl, 5 % Makrelenmehl, Geflügelleber hydrolysiert, Meeres-Zooplankton gemahlen[1], 2,5 % Bierhefe inaktiviert und getrocknet, Fischmehl aus Meeresfischen, Ei getrocknet, 1,3 % Chiasaat, Johannisbrotschrot getrocknet, Kaliumchlorid, Chicoree Inulin
- Krill 2.5 %
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 34 % |
| Råprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 22 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 8,7 % |
| råfiber | 2 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 1,4 % |
| Phosphor | 1,1 % |
| Natrium | 0,4 % |
| magnesium | 0,1 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 15.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.500 IE |
| Vitamin E | 150 mg |
| Vitamin C (Natriumascorbylphosphat) | 245 mg |
| Taurin | 1.400 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat- Pentahydrat) | 15 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat-Monohydrat) | 200 mg |
| Mangan (Mangan-II-oxid) | 50 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 125 mg |
| Jod (Kalziumjodat, wasserfrei) | 2,5 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,05 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Lecithin | 2.000 mg |
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 80 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Leonardo Kitten Getreidefri
1 kundrecension i alla språk
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering