Lucky lou Food Code Mono Kanin, 1,70 kg

Torrfoder för din lilla gourmet

231 kr

(136 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 1,70 kg

Bara 4 styck kvar på lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Premiumhelfoder för katter
  • Extra lättsmält
  • Utan spannmål & gluten

Ofta köpt tillsammans med Lucky lou Extra Food Pouch Tonfiskfilé i Buljong, 70 g

Lucky lou Food Code Mono Kanin, 1,70 kg 231 kr (136 kr / kg)
Lucky lou Extra Food Pouch Tonfiskfilé i Buljong, 70 g 14 kr (200 kr / kg)
Totalpris: 245 kr
Beskrivning

Lucky Lou Food Code är torrfoder på toppnivå, eftersom det inte bara smakar oemotståndligt krispigt och gott, utan också förser din katt med värdefulla näringsämnen anpassade efter dess ålder. Inspirerat av de perfekta proportionerna hos Leonardo da Vincis vitruvianske man erbjuder det balanserade receptet för varje sort 8 fördelar som tar hand om din katt från topp till tå.

  • Premium-helfoder för vuxna katter
  • Passar utmärkt för blandutfodring
  • Balanserat och lättsmält recept med en kombination av färskt kött och torkat protein
  • Med kanin, tapioka, ärtor, morötter, linfrö, öljäst, kattmynta och cikoria
  • Mycket hög acceptans
  • Monoprotein - särskilt lättsmält
  • Utan konserveringsmedel, spannmål, gluten, tillsatt socker och genteknik
  • Tillverkat utan djurförsök

Utfodringsrekommendation:

Vikt Våtfoder (innekatter / utekatter) Torrfoder (innekatter / utekatter)
2 kg 46 - 75 g / 90 g 10 - 15 g / 20 g
3 kg 60 - 85 g / 115 g 13 - 20 g / 25 g
4 kg 75 - 105 g / 140 g 16 - 24 g / 31 g
5 kg 85 - 120 g / 165 g 19 - 27 g / 36 g
6 kg 95 - 140 g / 185 g 21 - 31 g / 41 g
7 kg 105 - 155 g / 205 g 23 - 34 g / 46 g
8 kg 115 - 170 g / 225 g 26 - 37 g / 50 g

Artikelnr.: LLU-61855
Innehåll: 1,70 kg
EAN: 4262437745855
Tillverkarnr.: 61855
Varumärken: Lucky lou
Foderdeklaration: Helfoder, Kompletteringsfoder
: Fri från genetiskt modifierade organismer, Fri från tillsatt socker, Fri från spannmål, Fri från gluten, Monoprotein
: Adult
: Food code
Sammansättning

44 % Kaninchen (24 % frisches Kaninchenfleisch, 20 % getrocknetes Kaninchenfleisch), 18 % Tapioka, Erbsenprotein, Öle und Fette, Erbsen, morötter, 0,5 % Leinsamen geschrotet, 0,5 % öljäst, 0,5 % kattmynta, 0,1 % Chicorée

Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser per 100 g
Råprotein 35 %
råfiber 2,5 %
Råoljor och fetter 18 %
Rohasche 6,5 %
Fuktighet 8 %
Calcium 1,15 %
Phosphor 0,9 %
magnesium 0,12 %
kalium 0,85 %
Natrium 0,35 %
Omega-3-Fettsäuren 0,4 %
Omega-6-Fettsäuren 2 %
metaboliserbar energi 402 kcal

Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Kupfer (3b405) 6 mg
Zink (3b603) 80 mg
Mangan (3b502) 8 mg
Jod (3b202) 2 mg
Vitamin A 3a672a 18.000 IE
Vitamin D3 (3a671) 1.300 IE
Vitamin E (3a700i) 180 mg
Vitamin C (3a312) 120 mg
Vitamin B1 (3a821) 8 mg
Vitamin B2 (3a825i) 8 mg
Niacin (3a314) 50 mg
Cholinchlorid (3a890) 1.200 mg
Calcium-D-Pantothenat (3a841) 25 mg
Vitamin B6 (3a831) 6 mg
Biotin (3a880) 250 mcg
folsyra 3a316 0,8 mg
Vitamin B12 30 mcg
Taurin (3a370) 1.500 mg
DL-metionin 3c301 700 mg
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Pets Nature GmbH, Porschestraße 9, 70736, Fellbach, Tyskland, petsnature@petsnature.de, www.petsnature.de

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Lucky lou Food Code Mono Kanin