Mjamjam Insekt & Kalv, 400 g

Helfoder för katter

36 kr

(90 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 400 g

Bara 6 styck kvar på lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Med hypoallergena insekter
  • Högkvalitativ proteinkälla
  • Naturligt

Ofta köpt tillsammans med Betty's landhausküche Torrfoder Adult Nötkött Ren, 1,40 kg

Mjamjam Insekt & Kalv, 400 g 36 kr (90 kr / kg)
Betty's landhausküche Torrfoder Adult Nötkött Ren, 1,40 kg 196 kr (140 kr / kg)
Totalpris: 232 kr
Beskrivning

Våtfodret från Mjamjam skämmer bort din katt med fyllig smak, enastående kvalitet och en gnutta kärlek. Din katt får en komplett måltid med hypoallergena insekter och smakrikt kalvkött. Så att din älskling får allt den behöver.

Det du inte hittar i detta foder är konserverings- och smakämnen, syntetiska bindemedel, vegetabiliska biprodukter eller köttmjöl. Fodret är även fritt från socker, spannmål och laktos.

► Energivärde per 100 g: 93 kcal, 390 kJ

Utfodringsrekommendation:

En vuxen katt som väger ca 3-5 kg får 200-400 g. Servera alltid fodret rumstempererat och med färskt vatten.

Artikelnr.: MJM-206144
Innehåll: 400 g
EAN: 4260512873066
Tillverkarnr.: 206144
Varumärken: Mjamjam
Foderdeklaration: Helfoder
: Fri från syntetiska konserveringsmedel, Fri från socker, Fri från tillsatt socker, Fri från spannmål, Fri från gluten, Fri från laktos, Naturlig
: Adult
: Vitaminer, mineraler och spårämnen
Allmän information: Färgen kan avvika från originalbilden.
Ingredienser

Sammansättning

36,5 % Kalb, 32 % Insekter, 30,5 % Fleischbrühe, 0,5 % Eierschalen getrocknet, 0,5 % Mineraler

Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Råprotein 10,5 %
Fettgehalt 5,5 %
Rohasche 1,8 %
Rohöle und -fette 0 %
råfiber 0,4 %
Fuktighet 79 %
Calcium 0,26 %
Phosphor 0,18 %
kalium 0,15 %
Natrium 0,12 %

Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser

Ingredienser per kg
Vitamin D3 200 IE
Vitamin E 50 mg
Taurin 1.500 mg
vattenfritt kalciumjodat 0,2 mg
Mangan-II-Sulfat 2 mg
Zinksulfat, Monohydrat 20 mg
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: MjAMjAM Petfood GmbH, Ebing 118, 84478, Waldkraiburg, Tyskland, www.mjamjam-petfood.de

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Mjamjam Insekt & Kalv