Versele laga Gold 4 Mix 3mm Värppellets, 5 kg
Spannmålsblandning för värphöns
121 kr
(24 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Från 18 veckor
- För hela värpperioden
- Med spannmål & värppellets
- Utan koccidiostatika
Beskrivning
Gold 4 Mix är ett komplett foder som förser värphöns från 18 veckor och under hela värpperioden med alla nödvändiga vitaminer och mineraler för regelbunden äggläggning och starka äggskal. Det smakrika fodret består av en spannmålsblandning och 3 mm stora värppellets. Det innehåller inga koccidiostatika.
Utfodringsrekommendation:
Ge värphönsen fodret efter ålder och storlek efter behov, dock högst 110 g per dag. Se alltid till att det finns friskt och rent vatten.
För att stödja matsmältningen kan grit ges som komplement. Det bidrar även till bildningen av starka äggskal.
Observera:
Samtidig användning med dricksvatten som innehåller kolinklorid bör undvikas.
Samtidig användning av olika organiska syror eller deras salter är kontraindicerad om den högsta tillåtna halten för en eller flera av dem har uppnåtts eller nästan uppnåtts.
| Artikelnr.: | VRL-113481 |
|---|---|
| Innehåll: | 5 kg |
| EAN: | 5410340512067 |
| Tillverkarnr.: | 113481 |
| Varumärken: | Versele laga |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | 1,2 - 5 kg, 5 - 10 kg |
| : | Adult |
Ingredienser
Sammansättning
vete, Mais, Vetefodermjöl, Calciumcarbonat, Weizenkleie, Ärtor, Sonnenblumen-Extraktionsschrotfuttermittel, Soja-Extraktionsschrotfuttermittel[1], Dari, korn, Leinsaat, majsglutenfoder, Solroskärnor, Weizenfutter, Natriumchlorid, Sonnenblumenöl, Monokalciumfosfat, Rapsolja
- aus genetisch verändertem Soja hergestellt
Zootekniska tillsatser
4a32 6-Phytase (EC 3.1.3.26) 500 FTU/kg
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Råprotein | 13 % |
| Rohfett | 4 % |
| Rohasche | 8,5 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| råfiber | 4 % |
| Methionin | 0,34 % |
| Lysin | 0,64 % |
| Phosphor | 0,5 % |
| Calcium | 2,2 % |
| Natrium | 0,15 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 10.000 IE |
| Vitamin D3 | 2.500 IE |
| Vitamin E (all rac-alpha-Tocopherylacetat) | 30 mg |
| Eisensulfat Monohydrat | 30 mg |
| Jod (Calciumjodat, wasserfrei) | 2 mg |
| Kupfer-II-sulfat Pentahydrat | 10 mg |
| Mangan-II-Oxid | 75 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 70 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,3 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| E310 Propylgallat | 5 mg |
| E321 Butylhydroxytoluol (BHT) | 12 mg |
| 1b320 Butylhydroxyanisol (BHA) | 0,8 mg |
| E562 Sepiolith | 900 mg |
| 1a330 Zitronensäure | 5 mg |
| 1k284 Ammoniumpropionat | 340 mg |
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| 2a161g Canthaxanthin | 1,8 mg |
| 2a161b Luteinreiches Extrakt | 4,2 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | Versele-Laga, Kapellestraat 70, 9800, Deinze, Belgien, www.versele-laga.com/de/de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Versele laga Gold 4 Mix 3mm Värppellets
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering