Pedigree Pastej med Nötkött, Lamm & Kyckling, 800 g
Helfoder för vuxna hundar
38 kr
(48 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- 51 % kött
- Utan tillsatt socker
- Fri från konserveringsmedel
Beskrivning
Oavsett om du serverar den som den är eller blandar med torrfoder. Pedigree-pasté är ett riktigt våtfoder i toppklass. De tre smakrika köttråvarorna nötkött, lamm och kyckling skämmer bort din fyrbenta vän varje dag. Den förbättrade recepturen innehåller 51 % kött och animaliska biprodukter och tillverkas helt utan konstgjorda smakämnen, färgämnen, konserveringsmedel eller tillsatt socker. Ett fullvärdigt helfoder med naturliga fibrer samt viktiga vitaminer och mineraler för en balanserad kost.
Utfodringsrekommendation:
| Kroppsvikt | Burkinnehåll per dag | Alternativt med torrfoder (per dag) |
| 5 kg | 1/2 burk | 1/4 burk + 35 g torrfoder |
| 10 kg | 3/4 burk | 1/2 burk + 45 g torrfoder |
| 20 kg | 1 1/4 burk | 3/4 burk + 95 g torrfoder |
| 30 kg | 1 3/4 burk | 1 burk + 120 g torrfoder |
| 40 kg | 2 burkar | 1 1/4 burk + 150 g torrfoder |
| Artikelnr.: | PEG-357843 |
|---|---|
| Innehåll: | 800 g |
| EAN: | 3065890134966 |
| Tillverkarnr.: | 357843 |
| Varumärken: | Pedigree |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från konserveringsmedel, Fri från konstgjorda färgämnen, Fri från konstgjorda aromer, Fri från tillsatt socker |
| : | Adult |
Sammansättning
51 % Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse[1] (12 % Rind, Lamm und Huhn, 4 % Lever), Getreide, Mineralstoffe, pflanzliche Eiweißextrakte, pflanzliche Nebenerzeugnisse (0,5 % getrocknete Rübenschnitzel)
- 95% natürlich
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 8,7 % |
| Rohprotein | 0 % |
| fetthalt | 5,3 % |
| oorganiskt ämne | 2,2 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| råfiber | 0,5 % |
| Rohasche | 0 % |
| Fuktighet | 80,5 % |
| Brennwert[1] | 90 kcal |
- pro 100g
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin D3 | 300 IE |
| Vitamin E | 20 mg |
| Koppar som koppar-sulfatpentahydrat | 1,5 mg |
| Jod als Calciumjodat, wasserfrei (3b202) | 0,23 mg |
| Eisen aus Eisen-II-Sulfat-Monohydrat (3b103) | 3 mg |
| Mangan som mangan(II)sulfat, monohydrat | 1,8 mg |
| Zink i form av zinksulfat monohydrat | 19,4 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Cassia-Gum | 2.800 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | MARS Austria, Handelskai 92, 1200, Wien, Österrike, www.mars.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Pedigree Pastej med Nötkött, Lamm & Kyckling
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering