Pedigree Pastej med Fågel, 800 g
Helfoder med tre sorters fågel
33 kr
(41 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- 51 % kött
- Kyckling, kalkon & anka
- För vuxna hundar
Beskrivning
Oavsett om du serverar den som den är eller blandar med torrfoder. Pedigree-pasté är ett riktigt våtfoder i toppklass. De tre smakrika fågelsorterna kyckling, kalkon och anka gör varje måltid till en ny smakupplevelse för din fyrbenta vän! Den förbättrade recepturen innehåller 51 % kött och animaliska biprodukter och tillverkas helt utan konstgjorda smakämnen, färgämnen, konserveringsmedel eller tillsatt socker. Ett fullvärdigt helfoder med naturliga fibrer samt viktiga vitaminer och mineraler som stödjer din hunds hälsa.
Utfodringsrekommendation:
| Kroppsvikt | Burkinnehåll per dag | Alternativt med torrfoder (per dag) |
| 5 kg | 1/2 burk | 1/4 burk + 35 g torrfoder |
| 10 kg | 3/4 burk | 1/2 burk + 45 g torrfoder |
| 20 kg | 1 1/4 burk | 3/4 burk + 95 g torrfoder |
| 30 kg | 1 3/4 burk | 1 burk + 120 g torrfoder |
| 40 kg | 2 burkar | 1 1/4 burk + 150 g torrfoder |
| Artikelnr.: | PEG-272023 |
|---|---|
| Innehåll: | 800 g |
| EAN: | 4008429055973 |
| Tillverkarnr.: | 272023 |
| Varumärken: | Pedigree |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från konserveringsmedel, Fri från konstgjorda färgämnen, Fri från konstgjorda aromer, Fri från tillsatt socker |
| : | Adult |
Sammansättning
51 % Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse[1] (12 % Huhn, Truthahn und Ente, 4 % Lever), Getreide, Mineralstoffe, pflanzliche Eiweißextrakte, pflanzliche Nebenerzeugnisse (0,5 % getrocknete Rübenschnitzel)
- 95% natürlich
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 8,7 % |
| Rohprotein | 0 % |
| fetthalt | 5,3 % |
| oorganiskt ämne | 2,2 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| råfiber | 0,5 % |
| Rohasche | 0 % |
| Fuktighet | 80,5 % |
| Brennwert[1] | 90 kcal |
- pro 100g
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin D3 | 300 IE |
| Vitamin E | 20 mg |
| Koppar som koppar-sulfatpentahydrat | 1,5 mg |
| Jod als Calciumjodat, wasserfrei (3b202) | 0,23 mg |
| Eisen aus Eisen-II-Sulfat-Monohydrat (3b103) (als Eisen (II) | 3 mg |
| Mangan som mangan(II)sulfat, monohydrat (II) | 1,8 mg |
| Zink i form av zinksulfat monohydrat | 19,4 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Cassia-Gum | 2,8 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | MARS Austria, Handelskai 92, 1200, Wien, Österrike, www.mars.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Pedigree Pastej med Fågel
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering