Perfect Fit Sensitive 1+ rik på kalkon, 1,40 kg

Torrfoder för katter

107 kr

(76 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 1,40 kg

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • För foderkänsliga katter
  • Proteinrikt
  • Låg halt kolhydrater
  • Utan soja & vete

Ofta köpt tillsammans med Perfect Fit Adult 1+ rik på kyckling, 1,4 kg (1,40 kg)

Perfect Fit Sensitive 1+ rik på kalkon, 1,40 kg 107 kr (76 kr / kg)
Perfect Fit Adult 1+ rik på kyckling, 1,4 kg (1,40 kg) 107 kr (76 kr / kg)
Totalpris: 214 kr
Beskrivning

Torrfodret Sensitive 1+ från Perfect Fit har utvecklats speciellt för foderkänsliga katter. Det proteinrika fodret med låg halt kolhydrater är fritt från vete och soja, eftersom dessa kan orsaka matsmältningsproblem hos känsliga katter. Istället består det välsmakande receptet av rikligt med kalkonkött – en smak som knappt någon finsmakare kan motstå!

Utfodringsrekommendation:

Det rekommenderas att blanda torr- och våtfoder för att säkerställa en fullvärdig måltid!

Vid utfodring med enbart torrfoder:

  • Katter (3 kg vikt): 45 g torrfoder
  • Katter (4 kg vikt): 55 g torrfoder
  • Katter (5 kg vikt): 60 g torrfoder

Vid blandad utfodring:

  • Katter (3 kg vikt): 15 g torrfoder + 1,5 portionspåsar
  • Katter (4 kg vikt): 15 g torrfoder + 2 portionspåsar
  • Katter (5 kg vikt): 15 g torrfoder + 2,5 portionspåsar
Artikelnr.: PEF-454129
Innehåll: 1,40 kg
EAN: 4008429160356
Tillverkarnr.: 454129
Varumärken: Perfect Fit
Foderdeklaration: Helfoder
: Fri från vete, Proteinrik, Fri från soja
: Adult
Allmän information: Färgen kan avvika från originalbilden.
Sammansättning

Geflügelprotein getrocknet (14 % Kalkon), majs, Erbsenprotein, Öle und Fette, Reis, Griebenproteine, korn, Mineralstoffe, hydrolisierte Leber, Cellulosa, Jäst (0,2 % natürliche Bierhefe)

Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Råprotein 34 %
råfiber 2,3 %
Råoljor och fetter 14,5 %
Rohasche 0 %
oorganiskt ämne 8,5 %
Calcium 1,3 %
Phosphor 1,1 %
Brennwert pro 100 g 387 kcal

Tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Vitamin C 210 mg
Vitamin D3 656 IE
Vitamin E 100 mg
Taurin 750 mg
koppar-II-sulfat-pentahydrat 10,1 mg
Jod als Kaliumiodid 2,5 mg
Eisen-II-sulfat Monohydrat 30 mg
Mangan als Mangan-(II)-Sulfat 24,8 mg
selen 0,1 mg
Zink 70,1 mg
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: MARS Austria, Handelskai 92, 1200, Wien, Österrike, www.mars.at

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Perfect Fit Sensitive 1+ rik på kalkon

5,0 av 5 stjärnor
5 stjärnor
1 (100%)
4 stjärnor
0 (0%)
3 stjärnor
0 (0%)
2 stjärnor
0 (0%)
1 Stjärnor
0 (0%)

1 recension