Quiko Plus Extra Proteiner för Ungfåglar, 400 g

Från att de lämnar boet till ruggningen

197 kr 219 kr -10%

(493 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 400 g

Bara 1 styck kvar på lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Högkvalitativt foderråvara
  • Optimalt för unga prydnadsfåglar
  • Återförslutningsbar

Ofta köpt tillsammans med Versele laga Premium Exotfågelfoder, 800 g

Quiko Plus Extra Proteiner för Ungfåglar, 400 g 197 kr (493 kr / kg)
Versele laga Premium Exotfågelfoder, 800 g 70 kr (88 kr / kg)
Totalpris: 267 kr
Beskrivning

Quiko Plus bidrar till en normal tillförsel av protein och passar särskilt för ungfåglar under perioden när de lämnar boet, vid avvänjning samt under ruggning. På så sätt får de i sig tillräckligt med näringsämnen även om de äter mindre.

  • Extra protein
  • Passar bra för ungfåglar
  • För att öka proteininnehållet i huvudfodret
  • Återförslutningsbar - håller sig fräsch länge

Utfodringsrekommendation:

  • Blanda 10 g (= 1 matsked) Quiko Plus i 1 kg Quiko äggfoder.
Artikelnr.: QUO-200115
Innehåll: 400 g
EAN: 4019181001153
Tillverkarnr.: 200115
Varumärken: Quiko
Förvaringsinstruktioner: Förvara svalt och torrt
: Undulat, Större parakit, Kanariefågel, Finkar, Kakadua, Dvärgpapegoja, Papegoja, Ara, Exotiska fåglar
Foderdeklaration: Enfoder
Sammansättning

öljäst

Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Råprotein 46 %
Fuktighet 3,6 %
Rohfaser 0 %
Rohöle und -fette 0 %
Rohasche 0 %
Passande produkter
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Ardapcare, Franzstraße 95, 46395, Bocholt, Tyskland, ardapcare.com

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Quiko Plus Extra Proteiner för Ungfåglar

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder